Tahiti Marauder V8 jettivene – suorilla putkilla kesään
Alan harrastajien mielestä jettivene on kesän hauskin peli. Eero Junnila on tuunannut Tahitiansa vuosikausia autotallissaan.
Jet boat eli jettivene on matala pikavene, joka kehitettiin 50-luvulla Uudessa Seelannissa kulkemaan kivikkoisissa sisävesissä vesisuihkun voimalla. Amerikkalaiset tekivät näistäkin taiteen ja varustivat nämä alle 6 metriset matalalaitaiset pikaliipparit suurilla V8 -koneilla jo 60-luvulla. USA:ssa, Kanadassa, Uudessa Seelannissa, Australiassa ja Meksikossa näillä myös kilpaillaan joessa tai rakennetulla radalla. Ajetaan kiihdytyskisaa. Euroopassa nämä ovat outoja lintuja.
Autotallien aarteita

Suomessa jettiveneitä on kymmenkunta. Jotkut ovat vedessä, useimmat ilmeisesti autotallien aarteina. Uusia ei enää saa CE-kilpiin, joten maassa olevista yksilöistä pidetään hyvää huolta harrastajien toimesta. Raadot pelastetaan varaosiksi.
Eero Junnila tuunaa neljättä vuotta venettään autotallissaan. Vuoden 1972 Tahiti Marauder oli kärsinyt kovia, mutta on nyt uutta vastaavassa kunnossa. Tänä kesänä se pääsee taas vesille.
Hauskaa niin kauan kuin kesti
Junnila osti unelmaveneensä 2014. Tämä kevyt 5,7 metrin kampelamainen pikavene kulki 500 hv:n Oldsmobile 350 V8:lla silloinkin ihan kivasti. Seuraavana vuonna se maalattiin ja koneelle tehtiin pieni kasvojen kohotus. Ajettiin kavereiden kanssa suorilla putkilla ja pidettiin hauskaa. Katso tästä miltä vauhti näytti!
Kesällä 2017 kyydissä oli pieni polttariporukka. Kun heidät oli jätetty rannalle, Junnila päätti paluumatkallaan kokeilla paljonko kulkee. Ja kulkihan se. Peräti 69 solmua.
Vetolaitteen valmistusvirheen takia perästä alkoi kuitenkin tulvia vettä. Junnila rantautui normaalia rivakammin ajamalla Tahitin suoraan ylös rantaan. Tahiti lähes upposi ja keulassa oli reikä, mutta vene saatiin kuitenkin nostettua.
Projekti tallissa
Junnilalla oli nyt projekti autotallissaan. Kaikki revittiin aluksi irti. Runkoa kuivatettiin koko talven. Sitten alettiin vahvistamaan pohjaa ja perää. Runkopalkit uusittiin. Vesisuihku sai uuden vahvemman 12 tuumaisen impellerin.
Junnilalla oli nimittäin muutakin mielessä kuin veneen restauroiminen. Nyt rakennettisiin kunnon show -peli kerralla. Hän halusi Tahitiin ison myllyn, joka kulkee ja näyttää hyvältä. Tarjolla olisi ollut japanilaista moottoria, mutta eihän se käynyt. Piti olla jenkki V8.
Läheiseltä pajalta löytyi 7,4 litrainen Chevyn 454 isolohko, jota markkinoidaan Vortec L29 nimisenä. Tämä on vanhan koulukunnan iso valurautainen pata, jonka juuret juontavat 60-luvulle asti. Tästä isojen avolavojen myllystä on myös tehty Junnilan marinoitu modernimpi versio Mercurylle.
Uutta ja näyttävää
Kone purettiin täysin osiin. Kaikki tarvittava uusittiin. Samalla nostettiin iskutilavuutta 7,5 litraan. Varmuuden vuoksi iskettiin nokalle vielä The Blower Shopin 8-71 ahdin. Whiplen imusarjalla ja Edelbrockin kaasuttimilla saadaan lopullisesti jenkkituunaajien pulssit kohoamaan. Kromi, kiillotettu alumiini ja haponkestävä teräs nousee nyt tornina autotallissa.
Asennettuna kone nousee niin korkealle, että se on ensimmäinen asia, joka näkyy vastaan tuleville. Paljon muuta ne eivät ehdi nähdäkään.
Paljonko kulkee? – kesän kuumin kysymys
Junnila on jo varautunut kesän kuumimpaan kysymykseen. Tehoja hän ei nyt paljasta, koska ne eivät vielä ole tiedossa. Konetta täytyy vielä penkittää ennen asentamista. Voimaa pitäisi kuitenkin olla ihan riittävästi. Jenkeissä samantyyppisillä paketeilla onmenty noin 100-120 mph, eli 87-104 solmua. Tätä lukua voi verrata F1 -veneisiin, jotka tapittavat noin 118 solmua. Tai Poker Runin viime vuotiseen voittajaan, Mika Laineen Spectre 32 Phantomiin, joka kulki 94 solmua.
Koska Tahitin kokonaispaino kuivana on vain 550 kg, saattaa Junnilalla hyvinkin olla autotallissaan vene, jossa on Suomen korkein teho/painosuhde. Mutta huippunopeus tai tehot eivät ole ne tärkeimmät asiat, vaikka hän onkin tuonut ilokaasupullon näytille autotalliin.
- Tällä haetaan ennen kaikkea näyttävyyttä ja kiihtyvyyttä, Junnila kertoo. Hän unohti mainita kuuluvuutta, joka sekin on suorilla putkilla varmasti taattua.
Työtunteja on kertynyt satoja ja rahaakin palaa. - Jenkeissä vastaavat veneet maksavat jopa 40.000 dollaria. Siitä voi jokainen laskea, Junnila paljastaa.
Maalin kovettua alkaa koneen ja sisustan asentaminen. Kesällä joskus on sitten H-hetken aika.
Kannattako siis tällaiseen projektiin ryhtyä? Junnila antaa kolme vinkkiä:
1. Valitse projektiksi mahdollisimman hyvä aihio.
2. Rakenna kerralla kunnollista.
3. Vaihda halvempaan harrastukseen.
Teksti, kuvat ja video: Leif Rosas.
Albumikuvat: Eero Junnila
LUE MYÖS
-
Kiisla – Ekologinen moottorivene puuveneen modernilla ajattelulla
Kiisla – Ekologinen moottorivene puuveneen modernilla ajattelulla -
Vene 25 Båt -messut järjestetään helmikuussa Helsingissä
Vene 25 Båt -messut järjestetään helmikuussa Helsingissä -
Näin teet kaupat Nettiveneessä - Ohjeita turvalliseen venekauppaan
Näin teet kaupat Nettiveneessä - Ohjeita turvalliseen venekauppaan -
Mitä teen, jos epäilen huijausta venekaupassa? - Ohjeita turvalliseen venekauppaan
Mitä teen, jos epäilen huijausta venekaupassa? - Ohjeita turvalliseen venekauppaan -
Tietoturva - Ohjeita turvalliseen venekauppaan
Tietoturva - Ohjeita turvalliseen venekauppaan -
Vinkkejä turvalliseen kaupankäyntiin - Ohjeita turvalliseen venekauppaan
Vinkkejä turvalliseen kaupankäyntiin - Ohjeita turvalliseen venekauppaan
-
Silver Hawk BRX – Klassikon uusi täysalumiininen luku alkaa
KoeajotSilver Hawk BRX – Klassikon uusi täysalumiininen luku alkaaKoeajot -04.08.2025 -
Silver Condor Cabin – suomalainen tyylikäs työkalu veneilyyn
KoeajotSilver Condor Cabin – suomalainen tyylikäs työkalu veneilyynKoeajot -22.07.2025 -
Silacraft Mursu 715 – Ammattikäyttöön suunniteltu työjuhta Suomesta
KoeajotSilacraft Mursu 715 – Ammattikäyttöön suunniteltu työjuhta SuomestaKoeajot -14.07.2025
-
Volvo Penta 877764
PietarsaariVolvo Penta 877764
2 700 € -
Hitachi Yanmar S114-303
RuovesiHitachi Yanmar S114-303
90 € -
Kanzaki KH18 Yanmar
RuovesiKanzaki KH18 Yanmar
350 € -
Kanzaki KM35A2 Yanmar
RuovesiKanzaki KM35A2 Yanmar
350 € -
Kanzaki KM3-F Yanmar
RuovesiKanzaki KM3-F Yanmar
350 € -
Fortress FX23 Alumiiniankkuri
EspooFortress FX23 Alumiiniankkuri
200 €
LUETUIMMAT
-
USA:n puolustusministeri Hegseth puhuu Iranista – IL seuraa suorana
USA:n puolustusministeri Hegseth puhuu Iranista – IL seuraa suorana -
Epäily: Poika, 28, tappoi isänsä Espoossa
Epäily: Poika, 28, tappoi isänsä Espoossa -
Aki ja Heli Palsanmäki: Muutto
Aki ja Heli Palsanmäki: Muutto -
MTV: Maajussi-Antin ja Matildan ero ei ollut yhteinen päätös
MTV: Maajussi-Antin ja Matildan ero ei ollut yhteinen päätös -
Henkilöauto jäi erikoisella tavalla jumiin Espoossa
Henkilöauto jäi erikoisella tavalla jumiin Espoossa -
SSS: Outo tautirypäs Salossa – Lapset jopa hengenvaarassa
SSS: Outo tautirypäs Salossa – Lapset jopa hengenvaarassa -
MM-pronssia Suomeen
MM-pronssia Suomeen -
Ilmaisella tv-kanavalla todella harvinainen näky tänä iltana kello 21.00 – Tästä on kyse
Ilmaisella tv-kanavalla todella harvinainen näky tänä iltana kello 21.00 – Tästä on kyse

