Tallinnan satamia kehitetään nyt vauhdilla

Tapani Mylly
26.05.2015

Tallinnan satamia kehitetään kovaa vauhtia vastaamaan myös ulkomaisten veneilijöiden tarpeita.

Suomenlahden ylittävälle veneilijälle ei ole aikaisemmin ollut Tallinnassa kovinkaan montaa toimivaa satamavaihtoehtoa. Tilanne on kuitenkin muuttumassa, sillä Virossa kehitetään satamia nyt kovalla innolla ja EU-rahalla. Paljon on kuitenkin vielä tehtävää, mutta Tallinnasta löytyy kyllä jo sopiva satama monenlaiseen makuun.

Tallinnan ja laajemminkin Viron satamissa tarkkoihin ja ehdottomiin toimintasääntöihin tottunut suomalaisveneilijä voi sekä yllättyä positiivisesti että pettyä. Yleinen henki tuntuu kuitenkin olevan se, että asiat saadaan kyllä järjestymään, kunhan ottaa rohkeasti yhteyttä ja kysyy. Niinpä esimerkiksi paikan varaaminen etukäteen voi onnistua tai olla onnistumatta, satamasta ja päivästä riippuen.

Itsestäänselvin vaihtoehto turistimatkailijalle on Vanasadam aivan Tallinnan keskustan ytimessä, Sadamarketin ja lauttasatamien vieressä. Isollekin veneelle valmiista Vanasadamasta on kävelymatka vanhaan kaupunkiin, ja paikan päältä löytyvät käytännössä kaikki veneilijän tarvitsemat palvelut septitankin tyhjennyksestä polttoaineeseen, pesukoneisiin, saunatiloihin ja laiturille tuleviin vesipisteisiin ja sähköön. Tilaa satamassa on kuudellekymmenelle veneelle, ja paikan voi myös varata etukäteen. Tosin satamakapteenin mukaan vain noin viisi paikkaa jätetään varauksille, loput täytetään saapumisjärjestyksessä.

Tallinnan Satama omistaa myös Vanasadaman, joka toimii ison toimijan yhtenä näyttökappaleena. Niinpä sataman rakennukset ovat uusia ja hienoja, tilat aidoin eristettyjä ja kaikkialla näkyvät isot investoinnit. Kuitenkin kaupallisen merenkulkusataman läheisyys aiheuttaa veneilijälle myös ylimääräistä työtä. Vanasadamaan ei voi tulla ilmoittamatta, ja mukana täytyy olla veneen rekisteröintitodistus.

Käytännössä satamaa lähestyvän on ilmoitettava tulostaan vhf-kanavalla 14, ja satamaa on lähestyttävä laivareittien reunalla. Paikan päällä matkustajien nimet kerätään ja veneen paparit tarkastetaan. Vanasadaman kotisivuilla on ohjeet satamaan tulosta. Monimutkainen prosessi ei ole, mutta ohjeet kannattaa lukea ja vaikka tulostaa jo ennen matkaan lähtöä. Sataman henkilökunta auttaa kyllä tarvittaessa.

Trendikkään Kalamajan vieressä

Tallinnan satamia kehitetään nyt vauhdilla

Tallinnan länsiosaan on kasvanut viime vuosina mielenkiintoinen Kalamajan kaupunginosa. Pieniä ravintoloita, baareja ja gallerioita pullollaan oleva Kalamaja on nuorten trendien seuraajien suosiossa. Kalasataman kaupunginosan vieressä on meneillään Noblessner-sataman kehitysprojekti. Vanha sotateollisuusalue on ainakin tällä hetkellä jatkuvan rakennustyömaan alla, ja itse satama vielä pahasti keskeneräinen. Ohi ajavien lauttojen peräaallot pääsevät vielä tällä hetkellä satama-altaaseen, ja luvassa on siis keinuvia öitä. Rannan tuntumassa on peseytymistiloja, jotka ovat tällä hetkellä parakeissa. Sataman pyörittäjällä on kuitenkin isoja suunnitelmia, ja kesäisin Noblessnerissa on terassiravintola, sekä monenlaisia kulttuuritapahtumia. Vanhaan kaupunkiin on muutaman kilometrin kävelymatka.

Noblessner sopii jotain muuta kuin kiiltäviä marmoripintoja etsivälle. Satamassa on myös venetelakka ja talvisäilytysmahdollisuus, sekä veneilijän peruspalvelut.

Museokäyntejä varten

Myös Kalamajan vieressä sijaitseva Tallinnan merimuseo on jokaisen veneilijän välttämätön kohde. Mielenkiintoinen museo kertoo hyvin laajasti Viron ja myös Suomenlahden merellisestä historiasta. Lennusadaman Merimuseon edustalle on tälle kaudelle tulossa mahdollisuus kiinnittyä myös pienveneellä. Satama on auki ympäri vuoden, ja se on aallonmurtajan suojassa. Käyntihetkellä uusia laitureita ei vielä paikalla ollut, mutta kesällä huviveneilijä pääsee kiinni aivan museon historiallisten alusten viereen. Rannassa on myös veneluiska, jota saa käyttää vapaasti. Laituripaikkoja luvataan olevan 30. Laitureille tulee veneilijän peruspalvelut.

Lennusadamasta ei ole pitkä matka Tallinnan keskustaan, mutta välissä on iso tietyömaa, joka hankaloittaa kävellen liikkeellä olijaa.

  • Tallinnan satamia kehitetään nyt vauhdilla
  • Tallinnan satamia kehitetään nyt vauhdilla

Tallinnan vieressä

Viiden kilometrin päässä Tallinnan itäpuolella Piritassa on monelle suomalaisellekin tuttu hyvin perinteisen ESS Kalev Jahtklubin satama, ja sen vieressä Pirita Top -satama Tallinnan Olympiapurjehduskeskuksessa.

ESS:n satama sijaitsee Pirita-joessa, muutama sata metriä yläjuoksulle. Satama on pääosin seuran käytössä, mutta mereltä tultaessa uloimmassa laiturissa on kymmenen vierasvenepaikkaa. Tarpeen vaatiessa myös seurasataman puolelta voi järjestyä paikka. Paikalle saapuessa paras tapa toimia on soittaa jo ennen laituriin kiinnittymistä satamakapteenille, jonka puhelinnumero löytyy seuran kotisivuilta. Seuran edustajien mukaan paikkoja on tulossa lisää, kun laitureita asennetaan vielä tämän vuoden kuluessa.

Palveluiltaan ESS:n satama on hyvä, mutta tilat ovat ainakin toistaiseksi varsin vaatimattomat. Kaikki oleellinen paikalta kuitenkin löytyy, myös erinomainen ravintola.

ESS järjestää vuosittain useitakin purjehdusregattoja, joista ainakin Moonsund Regatta heinäkuun lopulla on huomionarvoinen. Neljässä legissä Tallinnasta Pärnuun suuntaava kilpailu kestää seitsemän päivää. Suomalaisveneilijöitä regatassa ei ole juuri näkynyt, vaikka kaikki toivotetaan tervetulleiksi. Lisätieto löytyy osoitteesta www.muhuvain.ee.

Pirita Top on täyden palvelun kaupallinen satama, joka sijaitsee aivan Pirita-joen suulla pitkän aallonmurtajan takana. Suurin osa varsin ison sataman paikoista on vuokralla, ja vierailijoille on varattu 50 paikkaa. Jälleen voi olla järkevää ottaa yhteyttä satamamestariin paikalle tultaessa, jotta löytää oikean paikan veneelleen.

Tapani Mylly

Tallinnan satamat:

(Satamien ajanmukaiset tiedot kannattaa tarkastaa aina verkkosivuilta.)

Vanasadam:

Sijainti: 59°26,3’N 24°45,3’E

Paikkoja: 60

Syvyys: 4,5 m

Palvelut: Vesi, sähkö, septityhjennys, polttoaine, Wifi, suihkut, wc, sauna, pesutilat, keittiö, kokoustiloja. Vieressä kaupungin palvelut.

Hinta: Veneen pituudesta riippuen 35-85 euroa.

Verkkosivu: www.portoftallinn.com

Noblessner:

Sijainti: 59°45,1’N 24°72,8’E

Paikkoja: noin 60

Syvyys: Noin 2m

Palvelut: Sähkö, vesi, suihkut, wc, ravintola, kaupungin palvelut noin kahden kilometrin päässä.

Hinta: Noin 20 euroa

Verkkosivu: www.noblessner.com

Lennusadam:

Sijainti: 59°27,2’N 24°44,1’E

Paikkoja: noin 30

Syvyys: Ei tiedossa

Palvelut: Sähkö, vesi.

Hinta: Ei tiedossa

Verkkosivu: www.lennusadam.eu

ESS Kalev:

Sijainti: 59°46,7’N 24°82,8’E

Paikkoja: 10

Syvyys: 4m

Palvelut: Sähkö, vesi, suihkut, wc, pesutilat, sauna, ravintola, septitankin tyhjennys,

Hinta: 20 euroa

Verkkosivu: www.kjk.ee

Pirita Top:

Sijainti: 59°28,2’N 24°49,2’E

Paikkoja: 50

Syvyys: 2,8m

Palvelut: Sähkö, vesi, suihkut, wc, pesutilat, septitankin tyhjennys, polttoaine, sauna, autovuokraus.

Hinta: Veneen koosta riippuen 12-91 euroa

Verkkosivu: www.piritatop.ee

Tapani - Mylly
Tapani Mylly on intohimoinen veneilijä, joka haaveilee maailmanympäripurjehduksesta, mutta käytännössä kyyditsee lapsiaan Nauvon hiekkarannalle.

LUE MYÖS

LUE MYÖS

Koeajot, vinkit ja muut artikkelit
Koeajot, vinkit ja muut artikkelit
Näytä kaikki
Silver Raptor ST – Katettu weekender täynnä tunnelmaa
Silver Raptor ST – Katettu weekender täynnä tunnelmaa
Koeajot
Silver Raptor ST – Katettu weekender täynnä tunnelmaa
Venetrailerit, varusteet ja varaosat
Katso kaikki varaosailmoitukset

LUETUIMMAT