Bavaria 33 Cruiser
30.10.2006
Bavaria 33 Cruiser
Bavaria 33 Cruiser on tiloiltaan juuri se oikean kokoinen tavallisen perheen matkapursi. Kilpailijoihin verrattuna sen tekee erityisen kiinnostavaksi hinta. Uudet Bavariat ovat muotoilultaan turvallisen tavanomaisia ja silti silmää miellyttäviä. Veneen perusparametrit ovat kohdallaan. Kävimme kokeilemassa, miltä uusi kolmekolmonen tuntuu vesillä.
Bavarian Cruiser-malliston uusitut pienemmän pään purret ovat menneet kaupaksi kuin kuumille kiville. Kolmekymppisestä on tullut uusi kansanvene, jota myytiin pohjoismaihin kymmenittäin heti kun toimitukset viime keväänä alkoivat. Ne jotka eivät saaneet tätä venettä, siirtyivät pykälää suurempaan ja panostivat kolmekolmoseen. Hintaharppaus oli parikymmentätuhatta euroa,
Syyskuu ei vielä ollut lämmennyt, kun koepurjehdimme Bavarian Helsingin edustalla, eikä kovista tuulista ollut mitään merkkejä. Lounaasta puhalsi 4–5 m/s, kun lähdimme HSK:n vieraslaiturista. Bavaria näytti ensisilmäyksellä ihan tavanomaiselta matkapurrelta, jonka varalaita on melko korkea, mutta ei kuitenkaan silmää häiritsevässä määrin. Masto näyttäisi seisovan melko edessä, eli takilan J-mitta on lyhyehkö.
Bavariassa on erinomainen ohjaustuntuma. Se on kevyt ja täsmällinen, ja tarpeeksi nopea. Lewmarin ohjausjärjestelmän välitys on sellainen, että ratti kääntyy hieman yli kierroksen ääriasennosta toiseen, joka on sopiva välitys tämänkokoisessa veneessä sekä matka- että kilpapurjehtijan mielestä.
Lateraalitasapainossa ei ollut moittimista, vaikka näin keveässä tuulessa peräsimessä ei ollutkaan minkäänlaista painetta. Vene tuntui eloisalta ja se kääntyi ketterästi. Suorituskyvyssä ei myöskään ollut suurempaa moittimista. Sivutuulessa gps näytti 5,5 solmua ja luovilla etenimme 4,7 solmun vauhtia.
Hyvin tilaa sisällä
Bavarian uusi, vaalea mahonkisisustus on tässäkin veneessä selkeästi tyylikkäämpi ja viihtyisämpi kuin entinen tummajuovainen vaihtoehto. Kolmekolmosessa on myös valoisa salonki, koska edessä on kaksi suurta kattoikkunaa tavanomaisen avattavan kattoluukun lisäksi ja pari runkoikkunaa. Salongissa on iso klaffipöytä, jonka ääreen mahtuu seitsemän henkeä ruokailemaan. Istumaan mahtuu 1–2 henkeä lisää. Istuma-asento on hyvä ja selkänojien taakse jää hieman säilytystilaa. Sohvien alla on myös tilaa, vaikka toisessa on lämminvesivaraaja ja toisessa veneen akut.
Keulassa on kahdelle aikuiselle väljä kajuutta, jossa on hyvä eteinen ja sekä ripustin- että hyllykaappi. Laverin alusta on kokonaan säilytystilaa. Kattoluukkuun saa rullaverhon. Peräkajuutassa on myös tilava eteinen ja pukeutumista helpottava penkki. Pentterissä on riittävästi työtasoja etenkin, kun kaksiliekkisen uunilieden päälle saa käännettyä levyn. Liesi keinuu ripustuksissaan tarpeeksi väljästi, mutta sen edestä puuttuu suojatanko. Pentterissä on vain yksi pesuallas. Koneistettu kylmiö on asiallisen kokoinen.
Köli on kiinni kymmenellä pultilla siten, että suurin osa on asennettu parittain. Aluslevyt sen sijaan näyttävät varsin vaatimattoman kokoisilta. Rustit ovat oikein suunnattujen vetotankojen kautta tukevasti kiinni kehyskaaressa. Osa piilossa olevista puurakenteiden sahausreunoista on puutteellisesti suojattu, mutta muilta osin veneen viimeistelytaso on ainakin sen hintaan nähden asiallinen. Rimoitusta jäljittelevissä laitapaneelissa oli joitakin lakkausvirheitä.
Bavaria 33 Cruiser on sopivan kokoinen ja etenkin sopivan hintainen perhepurjehtijan matkaveneeksi, jopa ensiveneeksi. Kilpailuihin sillä tuskin kukaan lähtee, vene ei ole tehty sellaista käyttöä varten. Hintaan nähden veneen laatu- ja varustelutaso on jopa yllättävän hyvä. Edullinen hinta perustuukin valtaviin tuotantomääriin ja teolliseen valmistukseen. Luonteeltaan Bavaria on tusinavene, samanlaisen kohtaa lomareissulla jatkossa varmasti useastikin. Mutta tuleehan maanteillämmekin vastaan runsaasti Toyotoita ja Volkswageneita.
Tekniset tiedot
Pituus 10,25 m
Vesilinja 9,00 m
Leveys 3,48 m
Syväys 1,85 m
Uppouma 5 400 kg
Painolasti 1 400 kg
Isopurje 29,7 m²
Genua 27,6 m²
Fokka 19,3 m²
Spinaakkeri 68,8 m²
Valmistaja Bavaria Yachtbau GmbH, Saksa
Päämyyjä JL-Boatshop, Helsinki.
Teksti: Kari Wilén
Kuvat: Timo Utter
Tiivistelmä Vene-lehdessä 12/2005 julkaistusta jutusta.
LUE MYÖS
-
Bavaria 37 yllättää purjehdusominaisuuksillaan
Katso video Bavaria 37 yllättää purjehdusominaisuuksillaan -
Bavarian uusi lippulaiva lupaa paljon
Bavarian uusi lippulaiva lupaa paljon -
Perhepurjehtija voi hyvin rikata näppituntumalla
Perhepurjehtija voi hyvin rikata näppituntumalla -
Bavaria Cruiser 36 pyrkii kohtuuteen
Bavaria Cruiser 36 pyrkii kohtuuteen -
Vene koejaa: Bavaria Sport 28
Vene koejaa: Bavaria Sport 28 -
Kiisla – Ekologinen moottorivene puuveneen modernilla ajattelulla
Kiisla – Ekologinen moottorivene puuveneen modernilla ajattelulla
Silver Raptor ST – Katettu weekender täynnä tunnelmaa
Koeajot
13.08.2025
Silver Raptor ST – Katettu weekender täynnä tunnelmaa
-
Silver Hawk BRX – Klassikon uusi täysalumiininen luku alkaa
KoeajotSilver Hawk BRX – Klassikon uusi täysalumiininen luku alkaaKoeajot -04.08.2025 -
Silver Condor Cabin – suomalainen tyylikäs työkalu veneilyyn
KoeajotSilver Condor Cabin – suomalainen tyylikäs työkalu veneilyynKoeajot -22.07.2025 -
Silacraft Mursu 715 – Ammattikäyttöön suunniteltu työjuhta Suomesta
KoeajotSilacraft Mursu 715 – Ammattikäyttöön suunniteltu työjuhta SuomestaKoeajot -14.07.2025
nettivaraosa
Venetrailerit, varusteet ja varaosat
-
Genua ja iso
TurkuGenua ja iso
50 € -
Mercury Potkuri 13,25x16
SiilinjärviMercury Potkuri 13,25x16
130 € -
Oma valmiste -
InariOma valmiste -
1 500 € -
mercruiser
Helsinkimercruiser
200 € -
Suvi 475 MV
ÄänekoskiSuvi 475 MV
350 € -
Omavalmiste 750kg max n.5m veneelle
ÄänekoskiOmavalmiste 750kg max n.5m veneelle
750 €
LUETUIMMAT
-
Puolustusvoimat: Ilmatilaa suljettu Kaakkois-Suomessa
Puolustusvoimat: Ilmatilaa suljettu Kaakkois-Suomessa -
HS: Mauno Koiviston tytär poseeraa alasti
HS: Mauno Koiviston tytär poseeraa alasti -
Syövästä selvinnyt Sara heitettiin ulos Finnairin lennolta täysin yllättäen – Syytä hän ei käsitä
Syövästä selvinnyt Sara heitettiin ulos Finnairin lennolta täysin yllättäen – Syytä hän ei käsitä -
Petteri Orpo avoimena äitinsä kuolemasta ja yksinäisyydestä – IL seuraa
Petteri Orpo avoimena äitinsä kuolemasta ja yksinäisyydestä – IL seuraa -
Entinen suomalainen huippumalli sai vakavan aivoinfarktin – Lähetettiin yöllä kotiin Meilahdesta: ”Seuraavista päivistä en muista mitään”
Entinen suomalainen huippumalli sai vakavan aivoinfarktin – Lähetettiin yöllä kotiin Meilahdesta: ”Seuraavista päivistä en muista mitään”PLUS -
Älä koskaan syö pesemättömiä hedelmiä – Syy on järkyttävä
Älä koskaan syö pesemättömiä hedelmiä – Syy on järkyttävä -
Saksalainen Klemens yllättyi Suomessa asiasta, jota juuri kukaan suomalainen ei tule ajatelleeksi
Saksalainen Klemens yllättyi Suomessa asiasta, jota juuri kukaan suomalainen ei tule ajatelleeksi -
IS: Janni Hussilta poikkeuksellinen kommentti erosta
IS: Janni Hussilta poikkeuksellinen kommentti erosta
Autot ja liikenne
Argentiinassa näemmä kirjailijakin voi ostella Bugatteja
Tekniikan Maailma
13:51
Omistaja kuoli ja perinteinen huoltoasema autioitui - Yle: Ovet aukeavat yli vuoden tauon jälkeen
Iltalehti
13:32
Itä-Suomen poliisi pyytää havaintoja venevarkaista Mikkelissä
Autotoday
13:23
Valtateiden tehonopeusvalvonnassa ilmeni paljon huomautettavaa!
Autotoday
13:13
SKAL: Kuljetusala on Suomen kasvun moottori!
Autotoday
12:59
Kokeilimme K-kaupasta ostettavissa olevaa miljonäärien ylellisyystuotetta, jonka käyttöönotosta pitää maksaa 99 899,51 euron vero
Ilta-Sanomat
12:01
Miten kuljettaa polkupyörä autolla turvallisesti? Älä ainakaan tee näin: "Äärettömän vaarallista"
MTVuutiset.fi
11:41