Myydään klassinen Peter Norlinin suunnittelema Albin Accent 26 täydessä purjehdusvalmiudessa.
Vene on ollut aktiivisessa käytössämme kahdeksan vuoden ajan, ja sillä on purjehdittu niin päiväretkiä kuin useiden viikkojen kesälomareissuja aina Haminasta Maarianhaminaan – ja kaikkea siltä väliltä. Accent on kokoisekseen vakaa, hyvin purjehtiva ja merikelpoinen vene, jota on helppo käsitellä myös yksin.
Venettä on ylläpidetty ja varusteltu säännöllisesti vuosien mittaan. Isopurje varustettuna North Sails Lazy Bagillä on vuodelta 2020, rullagenua vuodelta 2016. Sprayhood on uusittu vuonna 2024. Samoin lähes kaikki purjehdusköydet on vaihdettu uusiin tällä vuosikymmenellä. Toinen akuista on uusi Exide Dual AGM 100 Ah. Akun vaihdon yhteydessä uusittiin myös päävirtakytkin...
Myydään klassinen Peter Norlinin suunnittelema Albin Accent 26 täydessä purjehdusvalmiudessa.
Vene on ollut aktiivisessa käytössämme kahdeksan vuoden ajan, ja sillä on purjehdittu niin päiväretkiä kuin useiden viikkojen kesälomareissuja aina Haminasta Maarianhaminaan – ja kaikkea siltä väliltä. Accent on kokoisekseen vakaa, hyvin purjehtiva ja merikelpoinen vene, jota on helppo käsitellä myös yksin.
Venettä on ylläpidetty ja varusteltu säännöllisesti vuosien mittaan. Isopurje varustettuna North Sails Lazy Bagillä on vuodelta 2020, rullagenua vuodelta 2016. Sprayhood on uusittu vuonna 2024. Samoin lähes kaikki purjehdusköydet on vaihdettu uusiin tällä vuosikymmenellä. Toinen akuista on uusi Exide Dual AGM 100 Ah. Akun vaihdon yhteydessä uusittiin myös päävirtakytkin vuonna 2026. Kaikki veneen patjat on uusittu vuonna 2021.
Moottorina on alkuperäinen, mutta hyvin toimiva Yanmar YSB8 -diesel, jota on huollettu säännöllisesti. Starttimoottori vaihdettiin vuonna 2025 ja pakoputkisto sekä sekoitusmutka uusittu vuonna 2024. Polttoainelinja on tarkistettu, letkuja uusittu ja ilmausruuvi uudelleenjengoitettu vuonna 2026.
Accentissa on poikkeuksellisen tilava pentteri, jota tässä veneessä on laajennettu vielä entisestään koko salongin pituiseksi. Varustukseen kuuluvat tiskiallas, 60 litran makeavesijärjestelmä sähköpumpulla, Origo-liesi, Waecon tehokas kompressorijääkaappi sekä kohtuullisesti säilytystilaa. WC ja noin 40 litran septijärjestelmä rosteritankilla ovat vuodelta 2019.
Pohja kunnostettu vuonna 2018: hionta, Hempel Light Primer (5 kerrosta), Underwater Primer, Hard Racing Xtra (2 kerrosta). Tämän jälkeen lisätty uusi Hard Racing -kerros tarpeen mukaan muutaman vuoden välein. Potkuriakselin tuki laminoitiin uudelleen pohjaan vuonna 2018, jolloin myös akselin läpiviennin tiiviste uusittiin. Peräsin huollettu vuonna 2025. Pohja on siten ollut melko huoleton; rautakölissä on kuitenkin jonkin verran pintaruostetta, joten se kaipaa pientä kunnostusta.
Accent 26 sopii hyvin ensimmäiseksi matkaveneeksi tai kenelle tahansa purjehtijalle, joka arvostaa hyvää purjehdittavuutta kompaktissa, helposti hallittavassa ja kohtuuhintaan ylläpidettävässä koossa. Myydään nyt edullisesti pois seuraavan veneen hankkimisen vuoksi.
Vene on sopimuksen mukaan tutustuttavissa kotisatamassaan Loviisassa, missä sen on mahdollista talvehtia kevääseen 2027. Kerron mielelläni lisää veneestä, sen varusteista ja tehdyistä huolloista.