Oceanis 37 - jokamiehen matkapursi

15.09.2010

Oceanis 37 on selkeä ja yksinkertainen matkapursi, jossa asiat ovat kohdallaan. Vene ei herätä suuria tunteita, mutta se on sopiva peruspursi tämän kokoista matkavenettä kaipaavalle. Kokeilimme sen käyttäytymistä reippaassa kelissä.

Nyt koepurjehdittu Oceanis 37 ei ole tuliterä malli, mutta kokoluokassaan hyvin suosittu matkapursi. Bénéteaun koko Oceanis-mallisto alkaa 31-jalkaisesta ja kasvaa tasaisin askelin aina 54-jalkaiseen saakka, joten valinnan varaa on sekä koon että tilaratkaisujen suhteen.

Omistaja valitsi koepurjehdittuun veneeseen vain yhden peräkajuutan, vaikka avotilan alle olisi mahtunut kaksi. Toisen kajuutan sijaan hän sai suuren ulkosäilytystilan ja selkeästi väljemmän pesuhuoneen. Kyseessä ei varmastikaan ollut säästötoimi - toinen peräkajuutta maksaa vajaat 2 000 euroa lisää - vaan harkittu päätös tilan- ja käyttötarpeen mukaan.

Toinen valinta oli matalamman kölin ottaminen. Esitteen mukaan se on 1,65 metriä syvä, mutta veistämön ilmoituksen mukaan kulkusyväys on vain 1,4 metriä. Sillä pääsee jo lähes jokaiseen houkuttelevaan luonnonsatamaan. Vakiokölin syväys on 1,90 metriä.

Matala köli on 160 kg painavampi kuin syvä. Tällä veistämö varmistaa sen, että matalallakin kölillä varustettu vene on yhtä vakaa kuin vakiokölinen.

Koepurjehdimme Oceaniksen ennen Helsingin Uivaa venenäyttelyä. Lämpötila oli vielä hyvin kesäinen, mutta itätuuli kauniissa säässä yllättävänkin kova. Merellä puhalsi 11-12 m/s tasaisesti ja Melkin ulkopuolella aallokko oli kasvamassa jyrkäksi.

Oceanis kulki pehmeästi ja miellyttävästi merenkäynnissä. Se kallistui rauhallisesti ja pysyi koko ajan hyvin perämiehen käsissä. Sivumyötäisellä vauhti nousi 8,2 solmuun.

Leveän istuinkaukalon penkeille mahtuu kolme henkeä puolelleen. Reunoilla on hyvä istua, koska keulapurjeen vinssit ovat takana perämiehen ulottuvilla. Saranoidun keskipenkin ansiosta leveälle uimatasolle on helppo päästä.

Sisällä on kaikissa tiloissa reilu seisomakorkeus. Yleisilme on valoisa, vaikka turkki on varsin tummaa, parkettimaista puuta.

Peräkajuutassa nukutaan poikittain. Vuoteessa on riittävästi tilaa joka suuntaan. Peräpeilissä on avattava ikkuna ja tuuletusta varten kajuutassa on samanlaisia kolme lisää.

Oceanis 37 on mielestämme helppokäyttöinen, tyylikäs ja ajattoman näköinen matkapursi perheelle, joka käyttää venettä lomanviettoon eikä kilpailemiseen. Purjehdusominaisuudet ovat tasapainossa veneen käyttötarkoituksen kanssa.



Tiivistelmä Vene-lehden koepurjehduksesta 9/10.


Osta ja lue koko juttu Oceanis 37 - purjeveneestä
Hae Oceanis -ilmoitukset
Käytetyt Oceanis veneet Kaikki Oceanis vaihtoveneet

LUE MYÖS

Myydään

Myydään

Näytä kaikki

LUE MYÖS

Koeajot, vinkit ja muut artikkelit
Koeajot, vinkit ja muut artikkelit
Näytä kaikki
Silver Raptor ST – Katettu weekender täynnä tunnelmaa
Silver Raptor ST – Katettu weekender täynnä tunnelmaa
Koeajot
Silver Raptor ST – Katettu weekender täynnä tunnelmaa
Venetrailerit, varusteet ja varaosat
Katso kaikki varaosailmoitukset

LUETUIMMAT