Nord Star Sport 25 – Avoin pikku laiva
Erikoisen tilava daycruiser-vene tuntuu rauhalliselta ja jykevältä merikarhulta. Runko on pitkän linjan meriratsusta Nord Star 24 Patrolista.
Kovan kelin veneet ovat usein kahta perustyyppiä. Joko ne ovat rauhallisia hyttiveneitä, joissa ollaan sisällä mukavasti säältä suojassa. Toisena vaihtoehtona ovat avonaiset vauhtiveikot, kuten ronskit isot alumiiniveneet tai RIB-veneet. Niillä taas painellaan tuhatta ja sataa, ja tunnetaan kova keli senkin myötä luissa ja ytimissä.
Nyt tulee vene, joka on jotakin näiden väliltä: rauhallisempi avonainen kovan kelin merivene. Patrol-hyttiveneistään tuttu Nord Star esittelee kokonaan uudet Sport-mallit. Ainakin aluksi malleja on kaksi, 25 Open ja 25 T-top.
Runko ja varsin monet muutkin osat ovat suoraan 24 Patrol -mallista. Tuo jykevä ympärikäveltävä keskihyttivene on niin vakavasti otettavaa täyttä asiaa, että eipä olisi uskonut sen lähtevän näin villisti yläosattomaksi.
Valmistaja keskipohjanmaalainen Linex-Boat halusi kuitenkin laajentaa mallistoaan alaspäin ja enemmän volyymiveneiden suuntaan. Näin saatiin varsin helpolla ja melko pitkälti olemassa olevilla osilla aikaan aivan toisenlainen vene kuin aiemmat keskihyttiset Patrolit.
Osittain jättimäiset tilat

Avoimen tilavat kansiratkaisut saavat ensivaikutelman tuntumaan melkein työveneeltä. Tosin harvinaisen hienolta sellaiselta. Jykevä rakenne ja yksityiskohdat ovat ammattilaishenkisiä. Tällä voisi kuvitella kuljetettavan turisteja aurinkoisen sään sightseeing-veneenä, niin Suomessa kuin maailmallakin.
Kovien kelien kalaveneeksikin tästä voisi olla sopivalla varustelulla. Tilaa ainakin riittää isommallekin kalaporukalle ja veneen reunoilla on runsaasti liikkumatilaa.
Mutta sitten tulee iso ”mutta”. Vene on rekisteröity vain kuudelle hengelle. Heille tilaa riittääkin sitten aivan ylenpalttisesti.
Esimerkiksi pulpetin taakse istuu kaksi ja takapenkille neljä. Keskimmäisen penkin voisi jättää vaikka kokonaan pois. Ja niin voikin: veneen saa ilman sitä, jolloin avointa tasaista turkkitilaa on neliömäisen muotoisena kolmisen neliömetriä. Lisäksi pitkiä tavaroita saa aseteltua pulpetin molemmin puolin. Työ- tai yhteysvenekäyttöön tämä alkaa tuntua entistä lupaavammalta. Pitää vain pukeutua sään mukaan.
Peräosan avaraa tilankäyttöä auttaa, että Sport-mallit saa vain perämoottoreilla. Kun ei ole tarvinnut jättää tilaa sisäperäkoneelle, perä onkin suunniteltu uusiksi verrattuna Patrol 24:ään. Sen myötä esimerkiksi polttoainetankille jäi paljon tilaa: se on 430-litrainen! Keskivertoveneilijä ajaisi kesän parilla tankillisella.
Ovela ja yhä yleisempi idea on moottorikaivon sijainti takapenkin alla. Kun kone pitää nostaa, nostetaan takapenkin keskiosa pois tieltä. Kone alhaalla puolestaan myös penkki voi olla käytössä.
Säilytystiloja penkkien alla ei ole kovin paljoa. Takapenkkien reunapaikkojen alla on pikkutilat köysille – sinne ne on laitettava, sillä uimatasoilla ei ole köysibokseja. Keulasta perinteinen hyvä köysiboksi löytyy. Perässä lattian alla on melko pieni säilytystila ja valinnaisen keskipenkin alla on myös tilaa.
Tavaralokeroiden vähyys ei ehkä ole ongelma, sillä kansitilaa kamppeille riittää ja onhan keulassa jättimäinen hytti. Sinnehän daycruiser-veneilijät yleensä heittävät liivit, takit ja muut kamppeet.
Keulahytti on oikeastaan suoraan Nord Star Patrol 24:stä, sillä se on tehty samalla lasikuitumuotilla. Tila on vähän siinä ja siinä. 180-senttinen mahtuu makoilemaan mukavasti suorassa, 185 sentistä alkaen tekee tiukkaa. Keskikappaleen laittamalla ratkaisu levenee koko keulahytin levyiseksi sängyksi. Styyrpuurin puolella patjan alla on vesi-WC. Jonkinlaista asuttavuutta voi lisätä vielä lisävarusteisella diesellämmittimellä.
Ulkotiloihin taas keskipenkin yhteyteen saa hankittua halutessaan vetolaatikkojääkaapin ja keittolevyn. Istuinten väliin saa myös pöydän ja sen päälle tyynyn, jolla tulee pikku auringonottotaso. Työvenemäisyydestä huolimatta pientä fiilistelyäkin voi siis kokeilla.
Rokkia, ei sporttia
Parasta fiilistelyä tällä veneellä on kuitenkin lähteä merelle. Nord Starit on tehty rauhallinen merikelpoisuus edellä, joten kiinnostavaa kokeilla, miten siihen yhdistyy tämä ”Sport”-ajatus.
Vastaus: ei paljoakaan, varsinkaan tällä 225-heppaisella järkimoottorilla. 24 Patrolin runko toimii miellyttävän rauhallisesti, jos haluaa vain kruisailla turvallisesti. Jos taas haluaisi leikitellä, vene on häiritsevän jähmeä.
Sport 25 tuntuu ihan hämmentävän massiiviselta. Melkein kuin ajaisi keskeneräistä laivaa: jykevä runko on paikallaan, mutta missä ovat kaikki päälliosat? Tunnelma ja näkymät joka suuntaan ovat nimittäin hyvin avoimet.
Veneen hienous alkaa realisoitua, kun keli kovenee ja aallot nousevat vähintään puolimetrisiksi. Niillä ei pidä leikkiä, vaan ottaa ne vastaan oikeaoppisesti mahdollisimman suorassa ja järkevissä rajoissa olevilla nopeuksilla. Kun sopiva vauhti ja tulokulma löytyy, kyyti on sitten todella majesteettista. Vene tekee isoja tyylikkäitä pomppuja. Rauha säilyy merenkäynnistä huolimatta, ja ehtii ihailla maisemiakin.
Huonona puolena avoimuudesta on melko vähäinen tuulensuoja. Kuskillekin puhaltaa tuulilasin ohi jonkin verran. Parhaiten suojassa on optionaalisen keskipenkin keskellä. Takapenkki on kovmmassa puhurissa. Takapenkin matkustusmukavuutta rajoittaa myös penkin muoto: selkänojat ovat aivan pystyt.
Kuskin ajoasento ei ihan huippu. Ratti jää vähän vasemmalle penkistä ja kaukkariin joutuu kurottelemaan. Penkki ja jalkatuki ovat hyviä, joten istuminen onneksi on tukevaa. Vieressä olevalle matkustajalle ei ole vastaavaa jalkatukea, kun hytin liukuovi liikahtaa siihen.
Nord Star Nord Star Sport 25 Open
Also read
-
Nord Star 49 SCY – Komeasti suurin suomalainen
Nord Star 49 SCY – Komeasti suurin suomalainen -
Nord Star 24 Outboard – Perämoottori isoissa ympyröissä
Nord Star 24 Outboard – Perämoottori isoissa ympyröissä -
Arkiasun sisällä ylellisyyttä: Nord Star 34 Patrol
Arkiasun sisällä ylellisyyttä: Nord Star 34 Patrol -
Vertailussa kotimaiset keskihyttiveneet
Vertailussa kotimaiset keskihyttiveneet -
Nord Star 26 Patrol + VP D6
Nord Star 26 Patrol + VP D6 -
Kiisla – Ekologinen moottorivene puuveneen modernilla ajattelulla
Kiisla – Ekologinen moottorivene puuveneen modernilla ajattelulla
-
Silver Hawk BRX – Klassikon uusi täysalumiininen luku alkaa
KoeajotSilver Hawk BRX – Klassikon uusi täysalumiininen luku alkaaKoeajot -04.08.2025 -
Silver Condor Cabin – suomalainen tyylikäs työkalu veneilyyn
KoeajotSilver Condor Cabin – suomalainen tyylikäs työkalu veneilyynKoeajot -22.07.2025 -
Silacraft Mursu 715 – Ammattikäyttöön suunniteltu työjuhta Suomesta
KoeajotSilacraft Mursu 715 – Ammattikäyttöön suunniteltu työjuhta SuomestaKoeajot -14.07.2025
-
Continental
KouvolaContinental
800 € -
omavalmiste
Lappeenrantaomavalmiste
400 € -
Juhta Plus 1500
KuopioJuhta Plus 1500
2 800 € -
Majava VT2600
VarkausMajava VT2600
3 700 € -
Volvo SX sinkit
VantaaVolvo SX sinkit
45 € -
Venepukki
InkooVenepukki
80 €
MOST POPULAR
-
Suora lähetys: Presidentti Stubb puhuu maailmanmestareille – Kultaleijonalta upea ele vauvaperheelle
Suora lähetys: Presidentti Stubb puhuu maailmanmestareille – Kultaleijonalta upea ele vauvaperheelle -
Tämän takia Yle ei näytä Leijonien kultajuhlia
Tämän takia Yle ei näytä Leijonien kultajuhlia -
Nyt tuli tieto Leijonien Hornet-saattueesta – "Riittävä määrä" siivellä
Nyt tuli tieto Leijonien Hornet-saattueesta – "Riittävä määrä" siivellä -
Leijonien MM-perinne poikki – Näin vastaa tasavallan presidentin kanslia
Leijonien MM-perinne poikki – Näin vastaa tasavallan presidentin kanslia -
Epäily: 19-vuotias puukotti tuttavansa hengiltä kesken päättäjäisjuhlien – Tällainen hän on
Epäily: 19-vuotias puukotti tuttavansa hengiltä kesken päättäjäisjuhlien – Tällainen hän on -
Joku heistä on uusi Miss Suomi – Katso kuvat
Joku heistä on uusi Miss Suomi – Katso kuvat -
Toni kuvasi voitonjuhlia – Sveitsiläisfani reagoi väkivaltaisesti
Toni kuvasi voitonjuhlia – Sveitsiläisfani reagoi väkivaltaisesti -
Leijonilta häpeämätön biisitoive suorassa radiolähetyksessä
Leijonilta häpeämätön biisitoive suorassa radiolähetyksessä

