Finnsport 600 C ja Respo

90
Lieksa, Pohjois-Karjala
ID 1020027
Finnsport 600 C ja Respo
Trailer
Mc Sea varusteltu Respo 1500V651/471
Basics
Registration number
U30441
Ad type
For sale
Color
Valkoinen
Boat type
Motor boat
Year model
1988
Boat Subtype
Day cruiser
Length
6.2 m
Body material
Reinforced plastic
Weight
1 050 kg
Width
2,2 m
Draught
0,6 m
Storage equipment
Tieliikenne traileri
No. of beds
3
Trailer make
Respo
Accessories
Bolsters
Hood
Pillows
Stereo
Toilet
Trolling accessory
Compass
Lights
Remote control
Swimming ladders
Trailer
Bolsters Compass Hood Lights Pillows Remote control Stereo Swimming ladders Toilet Trailer Trolling accessory
Engine information
Make
Mercury
Model
90
Engine type
Outboard Motor, 2 Stroke
Engine power
90 Hp
Power type
Petrol
Hours
484 h
Model Info
+ 8HP Honda 4T
- Katso ilmoituksen lisätiedot tekstiosa.
Heating information
Make
Wallas-Marin
Power type
Kerosene
Notes

Tästä oiva retkivene /uisteluvene aihio trailerilla. Vene sopii retki tai päiväveneeksi, kuin myös kalastukseen, suosittu mm. uisteluveneenä. Siisti sisältä. Ulkoa vene on tällä hetkellä likainen pitkän latosäilytyksen johdosta. Vene on ollut rauhallisessa satunnaisessa sunnuntai käytössä järvillä, tiedossa olevan historian ajan vuodesta 2005-noin 2020 asti, jonka jälkeen seisonut.


Käyttämättömyyden seurauksena ei ole ajantasaista tietoa varusteiden toimivuudesta tai soveltuvuudesta tulevaan käyttöön. Ostaja korjaa/ laittaa mieleisekseen ja valitsee tarvitsemansa varusteet tulevan käytön mukaan.


Veneessä on tällä hetkellä kiinni kaksi moottoria, siirtymiä varten 90 Hp Mercury RST potkurilla. Uistelua tai kiireetöntä matkantekoa varten Honda 8 Hp. Hondassa vetokäynnistys. Polttoaine...

Tästä oiva retkivene /uisteluvene aihio trailerilla. Vene sopii retki tai päiväveneeksi, kuin myös kalastukseen, suosittu mm. uisteluveneenä. Siisti sisältä. Ulkoa vene on tällä hetkellä likainen pitkän latosäilytyksen johdosta. Vene on ollut rauhallisessa satunnaisessa sunnuntai käytössä järvillä, tiedossa olevan historian ajan vuodesta 2005-noin 2020 asti, jonka jälkeen seisonut.


Käyttämättömyyden seurauksena ei ole ajantasaista tietoa varusteiden toimivuudesta tai soveltuvuudesta tulevaan käyttöön. Ostaja korjaa/ laittaa mieleisekseen ja valitsee tarvitsemansa varusteet tulevan käytön mukaan.


Veneessä on tällä hetkellä kiinni kaksi moottoria, siirtymiä varten 90 Hp Mercury RST potkurilla. Uistelua tai kiireetöntä matkantekoa varten Honda 8 Hp. Hondassa vetokäynnistys. Polttoaine yhteisestä kiinteästä RST säiliöstä 90l. Molempien kaukohallintalaiteet ovat hytissä. Veneessä on ohjauspyörän lisäksi, langallinen kaukosäädin ohjausta varten, ohjaus onnistuu kaukosäätimellä avotilasta tai katolta nappia painamalla.


Moottoreiden kunnosta ei ole muuta tietoa, kuin että on suoraan käytöstä ajettu trailerille useampi vuosi sitten. Katso myös kohta tiedossa olevat viat.


Veneessä on leveä liukuva kattoluukku ja liukuovi hytistä avotilaan. Avotilaan on olemassa beige venekuomu, jonka ikä ei ole tiedossa.


Veneessä on asennettuna Wallas lämmitin, polttoaine lämmittimelle pienestä kanisterista. Kemiallinen wc käyttämättömän näköinen, Uimataso/uimaportaat. Keitin Sprii. Verhoilut sisällä lähes uudet/käyttämättömät, ulkopatjat tummansininen - valkoinen keinonahka verhoiltu, ei ole ollut käytössä verhoilun jälkeen. Kaikki irtopatjat olleet sisäsäilytyksessä lämpimässä asuinrakennuksessa. Sisällä Sony soitin – joitakin kaiuttimia sisällä ja ulkona.


Kiinteällä lukolla varustettu säilytystila sijaitsee avotilan peräpenkin alla, jossa mm. vapakiinnikkeet vapojen säilytystä varten. Pari pystyvapaputkea kannella ja pari kpl Normarkin säädettäviä vapapitimiä kiinnikkeineen.


Akut johdotuksineen on siirretty keulaan paremman painojakauman vuoksi. Päävirtakytkin on mallia 1, 0, 2, 1+2 Akkujen siirron yhteydessä laitettu muutkin sähköt uusiksi/toimintavarmaksi.


Traileri on uppokuumasinkitty Respo 1500V Vm. 2005 (McSea varustelu/jälleenmyyty), vedetty ed omistajan mukaan noin 4000km, katsastettu viimeksi 06/2021 jonka jälkeen vedetty noin 450 km, on nyt katsastuksen tarpeessa. Vastaavan uuden Respon trailerin hinta verkkokaupassa on noin 3650 €


Trailerissa on kaksi paria sivutukia, joista taaimmassa parissa tuplarulla nivellettynä. Kölirullia on 7 kpl, kahdessa taaimmassa rullassa lisäksi sivupyörät molemmin puolin kölirullaa, perässä on myös nivelletty “kippi” jonka mukana taaimmat rullat kääntyvät. Mallissa on joitakin pieniä eroavaisuuksia Respo:n nykyiseen malliin.


Yhdistelmä on suhteellisen kevyt käsitellä ja siirtää. Traileria ja venettä on vedetty aiemmin v70 Volvolla. Trailerin suurin sallittu kokonaismassa tieliikenteessä on 1500 kg, veneen paino varusteineen on noin 1100 kg


Venettä on paljon laitettu, hieman on vielä kunnostustyö kesken/ seuraavat tiedossa olevat puutteet/viat;


- Moottorit vaatinevat huoltoa, mikäli jos näillä moottoreilla ajattelee jatkaa käyttöä. Perushuollon lisäksi tarvitsee todennäköisesti kaasuttimien pesun. Honda hihnan vaihdon. Mercuryn trimmimoottori kävi sähkökorjaamolla, pitäisi asentaa takasin ja vaihtaa trimmiöljyt myös jos Mercury tulee käyttöön.

-Kiinteä RST polttoine säiliö (90 l) on irrotettu pesua ja kuivausta varten. On nyt puhdistettu sisältä, ei vielä asennettu takaisin. Säiliön huoltoluukku on tiivistettävä asennuksen yhteydessä ja polttoaineletkut uusittava, osa hankittu valmiiksi mm. täyttöletku ja esisuodatinpatruuna, ei asennettu.

-Akku/akut uusittava.

-Kulkuvalo masto ja takakulkuvalo uudelleen kiinnitettävä.

-Tarvitsee kunnollisen ulkopesun - Vene ollut latosäilytyksessä muutaman vuoden, sitä ennen parivuotta kaariteltassa.

-Traileri katsastettava.


Myynti ilman traileria mahdollista, pelkän trailerin myynti ei, ennen jos/kuin vene on myyty.


Myydään ajanpuutteen vuoksi. Hinta siinä kunnossa kun on.

Ensisijaisesti suoramyynti. Vaihdossa voidaan tapauskohtaisesti harkita hyvää työkelkkaa tai Hondan TRX mönkijää.



Vastauksia/ tarkennuksia muutamiin kysyttyihin kysymyksiin;


Traileiria on siirretty pari kertaa vuodessa sisään ja ulos ladosta seisonnan aikana

Ei ole ollut vedessä viimeisen katsastuksen jälkeen, jonka jälkeen vedetty 450km

Trailerissa on 185R14C M+S renkaat joissa on pintaa reilusti, katso lisätty kuva.

Renkaita ei ole ollut tarvetta täyttää seisonnan aikana, ollut suojassa suoralta auringon valolta


Trailerin renkaat käytetty irti maasta ja pyöritetty käsin tammikuu 2025,-ei tunnu aksiaalivälystä -ei kuulu/tunnu laakerirohinaa.- jarrukenkä ”hipaisee” jarrurumpua jossain kohtaa kierrosta niin, että kuuluu pieni ääni, ehkä vähän ruostetta rummussa, ei haittaa siirtoa.

Lähimmät katsastusasemat Lieksa, Nurmes, Kuhmo (siirtokilvet tai katsastus, katso ajat/palvelut netistä)

Mitat noin; Vene P 6,20m L 2,20m pelkän veneen paino n.720kg (myyntiesitteen mukaan)

Trailerin raide leveys noin 2,10m Vene + moottori trailerin päällä aisasta moottorin päähän P 8,10m


Venettä pääsee katsomaan tarvittaessa lyhyellä varoitusajalla, jalankulku matkaa on noin 150m, otsavalo/taskulamppu mukaan. Ladossa ei ole sähköjä, vene on pölyinen päältä.


Jos olet vakavissasi aikeissa ostaa veneen ja kuljettamassa sen pois samalla käynnillä, niin se vaatii hieman esivalmisteluja/odotusaikaa. Sovi poissiirto aikeista etukäteen.


Hinta sisältää siirron ladosta virallisen tien varteen, josta kuljetus eteenpäin onnistuu ilman maastoautoa.

Nostokonetta, jolla veneen tai koko paketin nosto omalle trailerille tai kuorma-auton lavalle ei ole myyjän puolesta.


Honda moottorille on ostokysely.

Jos ostaja ei halua mukaan Honda moottoria niin voin olla yhteydessä moottorista kiinnostuneeseen henkilöön ja neuvotella hinnasta.

Instructions for secure vehicle sales
Motor boat
Instructions for secure vehicle sales
Motor boat

Finnsport Test drives

Back to top