Baylinerin hupivene kilpailee mukavuudella
Bayliner Element L on hauska pikkuvene, jossa on monia mukavuutta lisääviä piirteitä.
Baylinerilla on monen pidempään veneilleen suussa hiukan huono maku. Amerikkalaismerkki tuli menneinä vuosikymmeninä tunnetuksi veneiden huonosta laadusta, mutta nyt ainakin uuden maahantuojan mukaan uudet tuulet puhaltavat. Baylinerin Element L on sisävesille tai tyynelle kelille merenrannan läheisyyteen suunniteltu hupivene, jonka suunnittelussa mukavuus ja ajon helppous on asetettu etusijalle.
Veneen penkkien asettelu muistuttaa enemmänkin isompia veneitä. Reilun neljän metrin pituudesta huolimatta keulassa on tilava aurinkopeti, ja takana kuljettajan penkin lisäksi pienen pöydänympärillä kaksi penkkiä. Taakse on vielä mahdutettu poikittaissuunnassa aurinkopeti. Kuppitelineitä on amerikkalaiseen tapaan joka puolella, kulki keulasta perään on ainakin ilman keskiosan pöytää hyvä, ja venettä on mahdollisuus lisävarustella varsin erilaisiin käyttöihin. Veneen perushintaan ei muuten kuulukaan juuri mitään, vaan jokainen voi räätälöidä paketista omanlaisensa.
Myös kipparin pulpetti on hyvin simppeli. Muutamasta mittarista näkee moottorin kierrokset ja nopeuden, eikä tilaa juuri muulle sitten olekaan. Kalamiehet- ja naiset voivat olla hiukan pulassa hyvää kaiun paikkaa miettiessään, mutta kotijärvellä muuten kruisaillessa isoille monitoiminäytöille nyt tuskin kovin suurta tarvetta onkaan.
Kallistumatonta ajelua

Element L:n pohja on jonkinlainen varsinaisen trimaraanin ja voimakkaiden laipioiden risteytys. Venevalmistaja itsee puhuu M-phjasta, mikä kuvaakin pohjaa hyvin. Keskellä olevaa V:tä tukevat sivulla olevat M:n sakarat, mikä tekee veneestä erittäin tukevan sivuttain. Reunalle astuminen ei juuri pientä venettä keikuta, ja kaarroksissakin kallistuminen on hyvin vähäistä. Element L nousee myös plaaniin käytännössä ilman keulan nousua, mikä takaa hyvän näkyvyyden koko ajan. Tasaisella kelillä Element L kääntyy kurveihin lähes vaakatasossa, jolloin nopeuskin putoaa nopeasti. Olo on kuin autoa ajaisi.
Ajoasento on aina istuva, eikä penkkiä saa siirrettyä. Keskimittaiselle kuskille asento on kuitenkin ihan mukava, ainakin lyhyessä ajossa. Ajopulpetin mittaristoa varjostaa värjätty pleksi, joka toimii kuitenkin vain mittariston aurinkosuojana, kuskin suojaamiseen räiskeiltä tai sateelta siitä ei ole.
Jetti vai pikkuvene
Yhdysvalloissa Element L kilpailee myös hinnalla, erityisesti vesijettejä vastaan. Element L onkin suunniteltu jettien kanssa saman tyyppiseen käyttöön. Suomessa Elementin hinta ja kokoluokka asettaa sen samalle viivalle esimerkiksi Bella 485:n kanssa. Vertailun tekee mielekkääksi myös se, että myös Baylineria myydään Mercuryn koneilla. Testiveneessä perässä oli kiinni 50 heppanen moottori, mutta hupikäyttöön mukavampi olisi oikeastaan 50 hevosvoimainen Mercury – nyt moottorilta jäi hiukan kaipaamaan lisäpotkua muuten mukavaan menoon.
Bellaan verrattuna Baylinerin tilat matkustajille ovat aivan eri tasoiset. Toisaalta Bella on perinteisellä V-pohjallaan erilainen ajaa, ja edes jollain tavalla suojaava keskipulpetti on Suomen keleissä yleensä mukavampi. Jos Elementin asettaa kilpaviivalle vastaavan hintaisten vesijettien kanssa, hankaloituu vertailu huomattavasti. Vaikka Elementiä onkin todella hauska ajaa, ei sen ratissa saa jettien vauhdin ja urheilullisuuden tuntua. Toisaalta Elementin kyytiin mahtuu väkeä kuin puoleen tusinaan vesijettejä, ja kannella voi halutessaan nauttia vaikka aterian.
Lopulta kyse on tietenkin käytöstä ja makuasioista, mutta ainakin puhtaaseen hupikäyttöön Bayliner Element L puolustaa hyvin paikkaansa kilpailijoitaan vastaaan.
Tapani Mylly
Bayliner Bayliner Element L
Also read
-
Heyday WT-2 – Woimaa wakeboardingiin
Heyday WT-2 – Woimaa wakeboardingiin -
Bayliner VR5 Cuddy OB – Komeasti ja säästellen
Play video Bayliner VR5 Cuddy OB – Komeasti ja säästellen -
Midcabinien suosittu kvartetti klassikkovertailussa
Midcabinien suosittu kvartetti klassikkovertailussa -
Testissä Bayliner 802 Cuddy
Testissä Bayliner 802 Cuddy -
Kiisla – Ekologinen moottorivene puuveneen modernilla ajattelulla
Kiisla – Ekologinen moottorivene puuveneen modernilla ajattelulla -
Koeajojen toiveuusinta: AMT 165 BR - pieneen mahtuu yllättävän mukavasti
Play video Koeajojen toiveuusinta: AMT 165 BR - pieneen mahtuu yllättävän mukavasti
-
Silver Hawk BRX – Klassikon uusi täysalumiininen luku alkaa
KoeajotSilver Hawk BRX – Klassikon uusi täysalumiininen luku alkaaKoeajot -04.08.2025 -
Silver Condor Cabin – suomalainen tyylikäs työkalu veneilyyn
KoeajotSilver Condor Cabin – suomalainen tyylikäs työkalu veneilyynKoeajot -22.07.2025 -
Silacraft Mursu 715 – Ammattikäyttöön suunniteltu työjuhta Suomesta
KoeajotSilacraft Mursu 715 – Ammattikäyttöön suunniteltu työjuhta SuomestaKoeajot -14.07.2025
-
Hitachi Yanmar S114-303
RuovesiHitachi Yanmar S114-303
90 € -
Kanzaki KH18 Yanmar
RuovesiKanzaki KH18 Yanmar
350 € -
Kanzaki KM35A2 Yanmar
RuovesiKanzaki KM35A2 Yanmar
350 € -
Kanzaki KM3-F Yanmar
RuovesiKanzaki KM3-F Yanmar
350 € -
Fortress FX23 Alumiiniankkuri
EspooFortress FX23 Alumiiniankkuri
200 € -
Spinlock
EspooSpinlock
10 €
MOST POPULAR
-
Vakava varoitus Itämerelle – ”Meidän on valmisteltava miehet ja naiset siihen”
Vakava varoitus Itämerelle – ”Meidän on valmisteltava miehet ja naiset siihen” -
Kuwait: Useita yhdysvaltalaisia hävittäjiä pudotettu
Kuwait: Useita yhdysvaltalaisia hävittäjiä pudotettu -
Suomen myydyin reseptilääke loppui apteekeista – ”Edesvastuutonta”
Suomen myydyin reseptilääke loppui apteekeista – ”Edesvastuutonta” -
Häkkäseltä vakavaa puhetta Venäjän ilkeyksistä: Olisi ”järisyttäviä vaikutuksia” Suomessa
Häkkäseltä vakavaa puhetta Venäjän ilkeyksistä: Olisi ”järisyttäviä vaikutuksia” Suomessa -
Jim Carreyn ulkonäkö käynnisti hurjat spekulaatiot – Katso kuvat
Jim Carreyn ulkonäkö käynnisti hurjat spekulaatiot – Katso kuvat -
Älä käytä näitä astioita enää ikinä
Älä käytä näitä astioita enää ikinä -
Sami sai järkyttävän laskun – Pian selvisi, mikä asunnossa syö sähköä
Sami sai järkyttävän laskun – Pian selvisi, mikä asunnossa syö sähköä -
Bensan hinta voi rytistä ylös, omistaja kertoo huippuyhtiön miljardiliikkeestä – Katso KL:n maanantain Talousaamu
Bensan hinta voi rytistä ylös, omistaja kertoo huippuyhtiön miljardiliikkeestä – Katso KL:n maanantain Talousaamu