Falcon C 7 – tyylikäs alumiinivene läpikuljettavalla keskihytillä
Alumiinivene Falcon on vuonna 2018 ruotsalaiselle Nimbukselle myydyn Belle-Veneiden uusin merkki. Kolme muuta merkkiä ovat Bella, Flipper ja Aquador.
Bella-veneillä kypsyteltiin ajatusta omasta alumiinivene-mallistosta verrattain pitkään, mutta syy sellaisen synnyttämiseen on selvä: alumiiniveneiden markkina on kasvanut tasaista tahtia 2010-luvulla, mutta lasikuituveneiden myynti on sen sijaan ollut laskussa.
Ajatuksena on ollut yhdistää Bella-Veneiden pitkä kokemus lasikuituveneistä alumiiniveneiden valmistukseen. Tätä tehtävää varten Bella-Veneet teki Falconin alumiinisen rungon valmistuksesta alihankintasopimuksen alumiiniveneiden valmistukseen ja hitsaukseen erikoistuneen Campnou Oy:n kanssa.
Kaudelle 2018 Falcon toi myyntiin neljä erikokoista alumiinirunkoista avovenettä. Mallinimet ovat BR 5, BR 6, BR 7 ja BR 8. Veneiden mitat asettuvat välille 5,43-7,06 metriä. Kauden 2019 uutuus on nyt koeajossa oleva C 7, joka on Falconin ensimmäinen hyttivene.
Falcon-veneiden brändivirke ‘The best of both worlds’ kertoo hyvin filosofiasta uutuusmerkin valmistuksessa. Miten tässä rohkeassa lupauksessa on onnistuttu nyt koeajossa olevan Falcon C 7:n kanssa?
Hytissä on hyvät tilat neljälle matkustajalle

Falcon C 7 on noin 6,5 metriä pitkä keskihytillä varustettu vene, jonka perusrakenne on sama kuin vuosi aiemmin markkinoille ehtineessä Falcon BR 7:ssä. Keulassa on avotila, jonne on helppo astua hieman vaikeammastakin maastosta ja porrasaskelmat vievät alas lattiapinnalle, joka helpottaa tavaroiden kuljettamista. Isokokoisesta ovesta pääsee astumaan hyttiin, jossa on ensin vasemmalla kuljettajan paikka ja oikealla kartturin istuin. Hytin takaa pääsee toisesta isosta ovesta avoimeen perätilaan.
Kuskin ja kartturin istuimien takana on kahden sivuttain istuttava sohva, jonka voi myös kääntää eteenpäin istuttavaksi yhden matkustajan istuimeksi. Hyttiin mahtuu siis istumaan pahalla kelillä maksimissaan kuusi matkustajaa. Takasohvat voi myös muuttaa hytin perään poikittain asettuvaksi kahden ihmisen sängyksi. Veneen maksimihenkilömäärä on seitsemän matkustajaa.
Kuskin paikalla asiat ovat hyvin, tosin istuimeen kaipasi pituussäätöä. Kojelaudan keskellä on paikka karttaplotterille ja sen vieressä oikealla on pyöreät mittarinäytöt nopeudelle ja moottorin kierrosluvulle. Falcon C 7:ssä on vakiona trimmitasot, joita ohjataan manuaalisesti joystickillä. Lisävarusteena veneeseen saa automaattisen trimmin.
Kartturin edessä on pöytätaso, jossa ei ole kannellista säilytystilaa, vaikka koon puolesta sellaisen voisi olettaa löytyvän. Säilytystilaa on muutenkin aika vähän. Keulassa on kannellinen köysi- ja ankkuriboksi, hytistä löytyy muutama säilytyslokero istuimien alapuolelta ja muodikkaassa avoimessa perätilassa on lattian alla sekä laidoilla säilytystiloja. Moni kaipaisi varmasti lisää, mutta toki on muistettava, että Falcon C 7 on kompaktin kokoinen yhteys-, kalastus tai huvivene.
Helppo ja konstailematon ajettavuus ihastuttaa
Ajossa Falcon tuntuu asialliselta, suorastaan helpolta kumppanilta. Se nousee liukuun nopeasti koeajoveneen moottorisuosituksen yläpäähän sijoittuvalla 175-hevosvoimaisella V6-Mercurylla, vaikka veneessä on kyydissä maksimimäärä eli seitsemän aikuista.
Pienin suosituksen mukainen voimanlähde on 115 hevosvoimaa. Oletettavasti 150-hevosvoimainen vaihtoehto kuljettaa venettä aivan riittävän reippaasti, vaikka huippunopeudeksi luvattuun 41 solmuun ei tuolloin ylletä.
Ajaminen Falcon C 7:llä on vakaata ja helppoa kevyessä kelissä. Peräaaltojen yli keskihytillinen Falcon menee turvallisen oloisesti. Myös tiukkiin käännöksiin vene kääntyy ilman dramatiikkaa, vaikka sivuprofiililtaan C 7 näyttää hytin kohdalta aika korkealta.
Selkeiden linjojen ja isojen ikkunapintojen ansiosta näkyvyys sisältä on hyvä, vaikka kuski istuisi ohjastaessaan venettä. Kuskin tähystysluukku on niin iso, että harteikkaampikin kapteeni mahtuu työntämään päänsä ulkoilmaan.
Keskihytti ja läpikuljettava rakenne helpottaa kulkemista ja on käytännöllinen ratkaisu esimerkiksi yhteysvenekäytössä. Perän avoin tila sopii erinomaisesti kalastukseen.
Falcon C 7 on ollut suosittu vene kauden 2019 myynneissä. Ei ihme, sillä Bella-Veneiden pitkä veneosaaminen näkyy sekä tuntuu laadukkaassa kokoonpanossa ja helpossa ajettavuudessa. Se onko tässä veneessä läsnä parhaat puolet molemmista maailmoista, jää jokaisen koeajajan ja kuljettajan arvioitavaksi. Eväät kestomenestykseen on olemassa, alku on ollut sitä silmällä pitäen lupaava.
Antti Liinpää
Falcon FALCON C 7 + F175 V6
Also read
-
Falcon BR 8 – Mukavaa melkeinpä muskelia
Falcon BR 8 – Mukavaa melkeinpä muskelia -
Falcon BR 6 – Vielä on tilaa monipuolisuudelle
Play video Falcon BR 6 – Vielä on tilaa monipuolisuudelle -
Kiisla – Ekologinen moottorivene puuveneen modernilla ajattelulla
Kiisla – Ekologinen moottorivene puuveneen modernilla ajattelulla -
Koeajojen toiveuusinta: AMT 165 BR - pieneen mahtuu yllättävän mukavasti
Play video Koeajojen toiveuusinta: AMT 165 BR - pieneen mahtuu yllättävän mukavasti -
Buster XSr - mökkirannan vene vuodelta 2021
Play video Buster XSr - mökkirannan vene vuodelta 2021 -
Kawasaki Ultra 310LX-S - vesijetti sporttitykki
Kawasaki Ultra 310LX-S - vesijetti sporttitykki
-
Silver Hawk BRX – Klassikon uusi täysalumiininen luku alkaa
KoeajotSilver Hawk BRX – Klassikon uusi täysalumiininen luku alkaaKoeajot -04.08.2025 -
Silver Condor Cabin – suomalainen tyylikäs työkalu veneilyyn
KoeajotSilver Condor Cabin – suomalainen tyylikäs työkalu veneilyynKoeajot -22.07.2025 -
Silacraft Mursu 715 – Ammattikäyttöön suunniteltu työjuhta Suomesta
KoeajotSilacraft Mursu 715 – Ammattikäyttöön suunniteltu työjuhta SuomestaKoeajot -14.07.2025
-
Solas Amita Yamaha 20-30hp
TornioSolas Amita Yamaha 20-30hp
40 € -
Polarstorm Yamaha 20-30hp
TornioPolarstorm Yamaha 20-30hp
40 € -
Brentex 1300kg BREN-700BP13
VantaaBrentex 1300kg BREN-700BP13
2 200 € -
Kaikuluotain Humminbird 200dx
SipooKaikuluotain Humminbird 200dx
20 € -
Garmin Gpsmap 521
SipooGarmin Gpsmap 521
80 € -
Trimmisarja TrimMaster
SipooTrimmisarja TrimMaster
190 €
MOST POPULAR
-
Ex-varakuvernöörin kotoa tehtiin karmiva löytö Yhdysvalloissa
Ex-varakuvernöörin kotoa tehtiin karmiva löytö Yhdysvalloissa -
Venäjältä vuoden tappavin isku Ukrainaan
Venäjältä vuoden tappavin isku Ukrainaan -
Venäjältä absurdi syytös Suomelle
Venäjältä absurdi syytös Suomelle -
Victoria Beckhamin perheessä kuohuu – Nyt hän puhuu ensimmäistä kertaa
Victoria Beckhamin perheessä kuohuu – Nyt hän puhuu ensimmäistä kertaa -
Venäjä nöyrtyi: Myöntää matkustajakoneen pudottamisen
Venäjä nöyrtyi: Myöntää matkustajakoneen pudottamisen -
Vantaalla kadonnut vanhus on löytynyt
Vantaalla kadonnut vanhus on löytynyt -
Venäjä yllätti Suomen täysin – Nyt paljastuu salakavala operaatio, sanoo virkamies
Venäjä yllätti Suomen täysin – Nyt paljastuu salakavala operaatio, sanoo virkamies -
Pornoyllätys suomalaisessa pikkukunnassa – Taas
Pornoyllätys suomalaisessa pikkukunnassa – Taas

