Veneen pakolliset varusteet
Veneen tärkeimmät varusteet ovat pelastusliivit, isommalla moottorilla varustetussa veneessä on mukana oltava myös sammutin.
Pakollisten, lain edellyttämien varusteiden lista on varsin lyhyt. Moottoriveneessä tai yli viiden metrin mittaisessa purjeveneessä on oltava:
1. Pelastusliivit
2. Airo tai mela tai ankkuri köysineen
3. Tyhjennysväline (pumppu, äyskäri tai ämpäri)
4. Asianmukaisesti tarkistettu käsisammutin
Sammutin on tarkistettava vuosittain

Pakollisten varusteiden lista on vieläkin lyhyempi, jos veneessä ei ole moottoria tai se on vain pieni perämoottori. Sammutin nimittäin vaaditaan, jos veneessä on liekillä toimiva lämmitin tai liesi, sisäkone tai yli 25 kilowatin (33,5 hv) perämoottori.
Sammutin tuo myös yhden lisävelvollisuuden: se on tarkistettava valtuutetussa huoltoliikkeessä vuosittain. Sammuttimen päiväys kannattaa huomioida myös kaupasta sammutinta hankittaessa: edes kassalle asti ei kannata viedä sammutinta, joka on vielä saman veneilykauden aikana tarkistettava uudestaan.
Liivit mukaan myös pieneen veneeseen
Viime vuosina vesiliikenteessä on hukkunut noin 20 ihmistä vuosittain ja liki kaikki hukkumiset olisi voitu välttää käyttämällä pelastusliivejä. Siksi ne kannattaa pitää päällä ja mukana myös lähivesillä pienellä veneellä liikuttaessa.
Pelastusliivien tärkeä osa – joka puuttuu monista vanhoista liiveistä – on haararemmi. Se varmistaa, että veteen pudonnut ei sujahda liivien läpi. Haararemmin voi lisätä liiveihin myös jälkikäteen.
Matkalle mukaan kartta, kompassi ja puhelin
Vähänkään pidemmälle matkalle lähtiessä varustukseen kannattaa lisätä ainakin veneilykartta ja kompassi sekä vesitiiviisti suojattu matkapuhelin. Kauempana rannikosta tärkeä varuste on VHF-puhelin, joka toimii myös matkapuhelinverkon kuuluvuusalueen ulkopuolella.
Hyvä luettelo erilaisille vesilalueille tarvittavista matkaveneen turvallisuusvarusteista löytyy Suomen Purjehdus ja Veneily ry:n katsastuslistalta.
Huviveneen katsastaminen on veneilijäjärjestön vapaaehtoista turvallisuustyötä ja monet vakuutusyhtiöt antavat maksuista alennuksen jos vene on katsastettu.
Omaan keväällä päivitettävään varustukseen kuuluu vielä kaksi tarraa, vaikka ne eivät pakollisia olekaan. Pidä Saaristo Siistinä ry:n Roope-tarra on merkki jäsenmaksusta, jolla rakennetaan veneilijöille mm. jätepisteitä, kuivakäymälöitä, astianpesupaikkoja ja käymäläjätteiden imutyhjennysasemia.
Roopen lisäksi veneessäni on aina Meripelastusseuran Trossi-tarra, joka takaa veneelle hinauksen lähimpään satamaan, johon on saatavissa korjauspalveluita sekä apua korjaajan ja veneen väliaikaisen säilytyspaikan hankinnassa. Samalla Trossi-jäsenet tukevat vapaaehtoista meripelastustyötä sekä rannikolla että sisävesillä.
Also read
-
Kiisla – Ekologinen moottorivene puuveneen modernilla ajattelulla
Kiisla – Ekologinen moottorivene puuveneen modernilla ajattelulla -
Vene 25 Båt -messut järjestetään helmikuussa Helsingissä
Vene 25 Båt -messut järjestetään helmikuussa Helsingissä -
Näin teet kaupat Nettiveneessä - Ohjeita turvalliseen venekauppaan
Näin teet kaupat Nettiveneessä - Ohjeita turvalliseen venekauppaan -
Mitä teen, jos epäilen huijausta venekaupassa? - Ohjeita turvalliseen venekauppaan
Mitä teen, jos epäilen huijausta venekaupassa? - Ohjeita turvalliseen venekauppaan -
Tietoturva - Ohjeita turvalliseen venekauppaan
Tietoturva - Ohjeita turvalliseen venekauppaan -
Vinkkejä turvalliseen kaupankäyntiin - Ohjeita turvalliseen venekauppaan
Vinkkejä turvalliseen kaupankäyntiin - Ohjeita turvalliseen venekauppaan
-
Silver Hawk BRX – Klassikon uusi täysalumiininen luku alkaa
KoeajotSilver Hawk BRX – Klassikon uusi täysalumiininen luku alkaaKoeajot -04.08.2025 -
Silver Condor Cabin – suomalainen tyylikäs työkalu veneilyyn
KoeajotSilver Condor Cabin – suomalainen tyylikäs työkalu veneilyynKoeajot -22.07.2025 -
Silacraft Mursu 715 – Ammattikäyttöön suunniteltu työjuhta Suomesta
KoeajotSilacraft Mursu 715 – Ammattikäyttöön suunniteltu työjuhta SuomestaKoeajot -14.07.2025
-
Muuli V750 LP
VaasaMuuli V750 LP
950 € -
Volvo Penta 877764
PietarsaariVolvo Penta 877764
2 700 € -
Hitachi Yanmar S114-303
RuovesiHitachi Yanmar S114-303
90 € -
Kanzaki KH18 Yanmar
RuovesiKanzaki KH18 Yanmar
350 € -
Kanzaki KM35A2 Yanmar
RuovesiKanzaki KM35A2 Yanmar
350 € -
Kanzaki KM3-F Yanmar
RuovesiKanzaki KM3-F Yanmar
350 €
MOST POPULAR
-
USA:n puolustusministeri Hegseth puhuu Iranista – IL seuraa suorana
USA:n puolustusministeri Hegseth puhuu Iranista – IL seuraa suorana -
Epäily: Poika, 28, tappoi isänsä Espoossa
Epäily: Poika, 28, tappoi isänsä Espoossa -
Aki ja Heli Palsanmäki: Muutto
Aki ja Heli Palsanmäki: Muutto -
MTV: Maajussi-Antin ja Matildan ero ei ollut yhteinen päätös
MTV: Maajussi-Antin ja Matildan ero ei ollut yhteinen päätös -
Henkilöauto jäi erikoisella tavalla jumiin Espoossa
Henkilöauto jäi erikoisella tavalla jumiin Espoossa -
SSS: Outo tautirypäs Salossa – Lapset jopa hengenvaarassa
SSS: Outo tautirypäs Salossa – Lapset jopa hengenvaarassa -
MM-pronssia Suomeen
MM-pronssia Suomeen -
Ilmaisella tv-kanavalla todella harvinainen näky tänä iltana kello 21.00 – Tästä on kyse
Ilmaisella tv-kanavalla todella harvinainen näky tänä iltana kello 21.00 – Tästä on kyse

