Zodiac PRO 5.5 – Tunnollinen touhuaja
RIB-veneiden kantaisän keskikokoinen ammattikäytön tai tosiharrastajan malli hoitaa hommat asiallisesti, jolloin liikkuminen voi olla myös hauskaa.
Kumiveneistä ja RIB-veneistä puhuttaessa Zodiac on todellista vakiokalustoa. Sen kerrotaankin olevan maailman suurin kumiveneiden valmistaja ja se mielellään ottaa myös kunnian niiden keksimisestä.
Ranskalaisfirma on ollut välillä talousvaikeuksissa ja omistuspohja on vaihtunut viimeksi muutama vuosi sitten. Silti itse veneet tuntuvat ottaneen tuollaiset taloustyrskyt vastaan hienosti, eivätkä ole vaikuttaneet haasteellisessa tilanteessa tehdyiltä.
Nykyään Zodiac Nautic -firma tekee vapaa-ajan ja kevyemmän ammattikäytön veneet. Zodiac Milpro -firma taas tekee nimensä mukaisesti sotilaskäytön ja erittäin raskaan ammattikäytön veneitä.
Zodiac Nauticin mallisto on huippulaaja, kaksimetrisistä pikkukumiveneistä lähes 9-metrisiin RIB-veneisiin. (RIB:hän tulee sanoista Rigid Inflatable Boat, eli kyseessä on siis kovapohjainen ja sivuista ilmatäytteinen vene.) Nyt malliston keskisuuren pään järeämmät kaverit ovat uudistuneet. PRO-sarjassa on uudet mallit 5.5, 6.5 ja 7.
Näissä PRO-sarjan veneissä on hyvin laajat varustelumahdollisuudet esimerkiksi kalastus-, sukellus- tai pelastuskäyttöön. Ajamamme 5.5 ei ollut sen kummemmin mihinkään näistä, vaan lähinnä perusvene vaihtelevaan huvi- ja työkäyttöön. Tälle pohjalle voi kuitenkin miettiä sopivaa ratkaisua myös omaan erikoiskäyttöönsä.
Käyttöä pelkäämätöntä käytännöllisyyttä

Ensikosketus tuntuu vakuuttavalta. PRO-Zodiac on kunnolla käyttöön tehdyn oloinen. Veneen osat ja varusteet tuntuvat jämäkiltä, varsinkin veneen 5,5-metrin kokoluokka huomioiden. Tässä saakin vähän isompien työ-ribien tyyliä kompaktimpaan kokoluokkaan.
Ponttonien päällä on muutamia tyylikkäästi muotoiltuja tummia karhennuksia, joihin on hyvä astua. Takaa lisävarusteisilta pitkiltä uimatasoiltakin pääsee kyytiin, jopa laiturilta peräkiinnityksestä helposti. Uimatasot kun jatkuvat selvästi moottoria taaemmas. Lisävarusteiseen targakaareen on takaa liikkuessa hyvä tarttua, ja siitähän on iloa erinäisiin varusteluihinkin. Sitä paitsi näyttäähän vene monen silmään myös selvästi paremmalta targakaarella.
Kyljissä on sekä sisä- että ulkopuolella melko vahvan tuntuisia turvaköysiä. Niistä on hyvä ottaa kiinni venettä käsin liikutellessa, sivuponttonien päällä matkustaessa tai veneen vieressä uidessa tai purjehdusjollaa hinattaessa.
Köysissä on myös klipsit, joihin kiinnittää lepuuttajat. Joku voisi ajatella, ettei RIB-vene sellaisia tarvitse. Terävät kohdat laiturissa tai muutenkin pidempään laiturissa ollessaan kyljen hinkkaaminen laituriin ei silti ole hyvästä. RIB-veneisiin on myös kyljen muotoon kaartuvia lepuuttajia, jotka sopivat niihin paremmin kuin kovakylkisten veneiden pehmeät ja pyöreät lepuuttajat.
Kiinnittymiseen knaapit ovat todella tukevat. Takana tosin targakaari meinaa tulla köysien tielle. Edessä kuvaan kuuluu pyöreän pollarin lisäksi myös hyvä köydenohjain. Kaiteita on ainakin testatun PRO H-L -pulpetin ympärillä loisteliaasti. Ne jatkuvat tuulilasin yläreunaan asti, eivätkä ylhäältäkään tarttuessa tunnu antavan milliäkään periksi. Tuulilasipleksin ympärillä on myös sen verran tilaa, että kaiteista pystyy ottamaan kiinni paksuilla hanskoillakin.
Koko pulpetti aukeaa kivasti kaasujousella, ja alta löytyy puolen metrin korkuinen säilytystila. Perässä on myös säilytystila, joka jatkuu pitkänä kuskin penkin alle asti. Tämän pitäisi olla kuiva tila, mutta käytännössä pääsi hieman vettä koeajossakin. Veneen peräosan lattia kun ei pysy aivan tyhjänä vedestä. Aivan perässä on vielä märkä lokerotila, josta on tyhjennysaukko veden poistoon.
Keulassa taas on oikein syvä säilytystila, johon johtava aukko kuitenkin on harmillisen pieni. Syynä on polttoaineen täyttöaukko. Veneen etuosassa oleva tankki tosin tekee hyvää painonjakaumalle. Joissain RIB-veneissä keula meinaa vasta- tai sivutuulessa tuntua pelottavan kevyeltä. Tässä sitä ilmiötä ei suuremmin tuntunut.
Zodiac Zodiac PRO 5.5
Also read
-
Kiisla – Ekologinen moottorivene puuveneen modernilla ajattelulla
Kiisla – Ekologinen moottorivene puuveneen modernilla ajattelulla -
Koeajojen toiveuusinta: AMT 165 BR - pieneen mahtuu yllättävän mukavasti
Play video Koeajojen toiveuusinta: AMT 165 BR - pieneen mahtuu yllättävän mukavasti -
Buster XSr - mökkirannan vene vuodelta 2021
Play video Buster XSr - mökkirannan vene vuodelta 2021 -
Kawasaki Ultra 310LX-S - vesijetti sporttitykki
Kawasaki Ultra 310LX-S - vesijetti sporttitykki -
Aaltomarine A25 - Merten tankki avomerikalastukseen ja yhteysveneeksi
Aaltomarine A25 - Merten tankki avomerikalastukseen ja yhteysveneeksi -
Highfield 660 PA Patrol - alumiinirunkoinen rib-vene hyötyyn ja huviin
Highfield 660 PA Patrol - alumiinirunkoinen rib-vene hyötyyn ja huviin
-
Silver Hawk BRX – Klassikon uusi täysalumiininen luku alkaa
KoeajotSilver Hawk BRX – Klassikon uusi täysalumiininen luku alkaaKoeajot -04.08.2025 -
Silver Condor Cabin – suomalainen tyylikäs työkalu veneilyyn
KoeajotSilver Condor Cabin – suomalainen tyylikäs työkalu veneilyynKoeajot -22.07.2025 -
Silacraft Mursu 715 – Ammattikäyttöön suunniteltu työjuhta Suomesta
KoeajotSilacraft Mursu 715 – Ammattikäyttöön suunniteltu työjuhta SuomestaKoeajot -14.07.2025
-
Volvo Penta 877764
PietarsaariVolvo Penta 877764
2 700 € -
Hitachi Yanmar S114-303
RuovesiHitachi Yanmar S114-303
90 € -
Kanzaki KH18 Yanmar
RuovesiKanzaki KH18 Yanmar
350 € -
Kanzaki KM35A2 Yanmar
RuovesiKanzaki KM35A2 Yanmar
350 € -
Kanzaki KM3-F Yanmar
RuovesiKanzaki KM3-F Yanmar
350 € -
Fortress FX23 Alumiiniankkuri
EspooFortress FX23 Alumiiniankkuri
200 €
MOST POPULAR
-
USA:n puolustusministeri Hegseth puhuu Iranista – IL seuraa suorana
USA:n puolustusministeri Hegseth puhuu Iranista – IL seuraa suorana -
Epäily: Poika, 28, tappoi isänsä Espoossa
Epäily: Poika, 28, tappoi isänsä Espoossa -
Aki ja Heli Palsanmäki: Muutto
Aki ja Heli Palsanmäki: Muutto -
MTV: Maajussi-Antin ja Matildan ero ei ollut yhteinen päätös
MTV: Maajussi-Antin ja Matildan ero ei ollut yhteinen päätös -
Henkilöauto jäi erikoisella tavalla jumiin Espoossa
Henkilöauto jäi erikoisella tavalla jumiin Espoossa -
SSS: Outo tautirypäs Salossa – Lapset jopa hengenvaarassa
SSS: Outo tautirypäs Salossa – Lapset jopa hengenvaarassa -
MM-pronssia Suomeen
MM-pronssia Suomeen -
Ilmaisella tv-kanavalla todella harvinainen näky tänä iltana kello 21.00 – Tästä on kyse
Ilmaisella tv-kanavalla todella harvinainen näky tänä iltana kello 21.00 – Tästä on kyse

