Buster X ja Faster 515

15.01.2007

Vertailutestissä muunneltavat alumiiniveneet

Muunneltavuus on veneiden markkinoinnissa ollut viime aikoina kova sana. Työveneistään tunnettu Faster on panostanut siihen tuodessaan markkinoille myös pienempiä, huvikäyttöön tarkoitettuja avoveneitään. Buster puolestaan esitteli viime syksynä oman näkemyksensä muunneltavuudesta. Vertailimme Busterin uutta X-mallia ja Fasterin 515:ttä syyskeleissä selvittääksemme, miten niiden muunneltavuus toimii.

Molemmat vertailtavat veneet ovat mittasuhteiltaan hyvin toistensa kaltaisia. Tiloiltaan ne ovat silti varsin erilaiset, vaikka molempia markkinoidaan juuri muunneltavuudella ja siten monikäyttöisyydellä.

Kooltaan veneet asettuvat erittäin suosittuun viiden metrin kokoluokkaan, jollaisia käytetään etenkin mökki- ja yhteyskäytössä. Niiden liikuttelu ja säilytys onnistuu vielä vaivatta trailerilla, eikä tilantarve pihassa ole juuri henkilöautoa suurempi. Kuljetuskapasiteettiä on silti riittävästi viidelle hengelle ja heidän tavaroilleen.
Sekä Buster että Faster ovat kotimaisia venemerkkejä, jotka aina ovat vannoneet alumiinin nimeen veneidensä valmistuksessa. Ja onhan alumiini siihen erinomainen materiaali, vaikka jakaakin mielipiteitä. Yhtä lailla löytyy niitä, jotka eivät "saippuakupeilla" ajele, kuin "peltikanistereiden" vastustajia.
Pelkkien numeeristen faktojen valossa veneet ovat hyvin tasaväkisiä keskenään. Niin ne ovat myös hinnoiltaan. Buster maksaa 12 500 euroa, Faster 11 290 euroa. Kun vielä huomataan, ettei eroja synny sen enempää taloudellisuudessa kuin meluisuudessakaan, niin ratkaisevimmat valintaan vaikuttavat tekijät on käännyttävä hakemaan tiloista ja veneiden luonteista.

Lue lisää uusimmasta Kipparista 1/2007.

Teksti Karel Kakko, kuvat Pasi Nuutinen
http://www.kipparilehti.fi
Hae Buster -ilmoitukset
Käytetyt Buster veneet Kaikki Buster vaihtoveneet

LUE MYÖS

Myydään

Myydään

Näytä kaikki
Buster Magnum Cabin
Buster Magnum Cabin
Buster Magnum Cabin
126 500 €
2026
Buster Super Magnum
Buster Super Magnum
Buster Super Magnum
101 000 €
2026
Buster Magnum
Buster Magnum
Buster Magnum
88 800 €
2026
Buster XXL
Buster XXL
Buster XXL
63 500 €
2026
Buster XL
Buster XL
Buster XL
50 800 €
2026
Buster X
Buster X
Buster X
36 600 €
2026
Buster LX
Buster LX
Buster LX
31 500 €
2026
Buster L 2
Buster L 2
Buster L 2
24 990 €
2026

LUE MYÖS

Koeajot, vinkit ja muut artikkelit
Koeajot, vinkit ja muut artikkelit
Näytä kaikki
Silver Raptor ST – Katettu weekender täynnä tunnelmaa
Silver Raptor ST – Katettu weekender täynnä tunnelmaa
Koeajot
Silver Raptor ST – Katettu weekender täynnä tunnelmaa
Venetrailerit, varusteet ja varaosat
Katso kaikki varaosailmoitukset

LUETUIMMAT