Jantun lokikirja – Saaristomeren 10 parasta satamaa: Aspö 6/10
Aspö kuuluu kyläsatamien aateliin, jossa on kaikki kohdallaan: puulämmitteinen sauna, tuoretta savukalaa ja spontaania haitarimusiikkia.
Aspö
59°57,1′ N 21°37,0′ E
Ääniraita: 22-Pistepirkko, Birdy
Landauspaukku: Kallion laella, lahden toisella puolella.
Mukana: Keihänen (vaimo), Toni (veli), Riina (käly), Tesla (vene)
Saapuminen
Lähestymme Aspötä idästä päin. Jylhät kalliot nousevat veneen molemmin puolin. Tunnen itseni pieneksi. Samaistun viikinkeihin. Jostain syystä, kun ajattelen viikinkejä, näen heidät pienessä veneessä, pieninä, suuren luonnon armoilla. Valkoinen kirkko ja joitakin mökkejä alkaa hahmottua rannassa. Yhdestä tupruttaa savua. Kenties saamme vielä tuoretta savukalaa. Lahden poukamassa on useita veneitä redillä. Mahdammeko mahtua laituriin.
Rantautuminen

Kiinnitymme huoltolaituriin. Voimme jäädä, mutta aamulla pitää olla hereillä ja antaa tilaa yhteysalukselle. Naapurin purjevenettä asuttaa tummaihoinen mies lastensa kanssa. Hän tervehtii meitä iloisesti selvällä Turun murteella ja kertoo, että saunavuoroja saattaa vielä olla vapaana. Sydämessäni läikähtää lämpimästi. Onnistunut integraatio.
Luontopolku
Päätämme vetreyttää raajojamme ja patikoida kalliolle, lahden toiselle puolelle. Keräämme piknik-kassiimme kuohuvaa ja pientä suolaista. Saamme kioskilta luontopolun kartan. Kylätiellä vastaan ajaa mönkijä. Tervehdimme toisiamme. Polku kiemurtelee jyrkkänä sekä tasaisena, kivisenä, metsäisenä ja kukkaisena. Nenään osuu lanta, kesä ja kasvit. Laskeudumme laaksoon ja kipuamme kalliolle. Toisella puolella näkyy kyläsatama ja toisella ulappa.
Ruokailu
Rannassa on muutama pöytä ja niiden äärellä ihmisiä. Päätämme syödä maissa. Valmistelemme ruoat veneessä ja kannamme rantaan. Katamme pöydän. Kasaan lautaselleni tilli-sitruuna-perunoita, kevätsipuli-basilika-tomaatti-mozarella-salaattia balsamico-vinegretellä, päällystän ruisleivän paksulla voikerroksella ja puristan satamakojusta juuri hankitun savukalan päälle sitruunaa. Kaadan lasiin kylmää Rieslingiä, niin että lasi huurtuu. Katson lautastani ja pöytäseuruettani. Sydämessäni läikähtää jo toistamiseen lyhyen ajan sisällä. Kiitollisuus. Kohotan maljan ja olen juuri sanomaisillani jotain hempeämielistä kuten: Tällaista elämän kuuluu olla. Tai: Kiitos, että saan jakaa kanssanne tämän hetken. En kuitenkaan ennätä avata suutani, kun tunnen jotain märkää korvallani. Voi harmi, alkaa sataa. Mutta ei sentään, taivas on kirkas. Mitä nyt muutama lokki… Ymmärrän. Olen saanut kakkaa päälleni. Tunnen häpeää. Lokin kakka on hipaissut korvaani ottanut kimmokkeen olkapäästäni ja roiskunut lasiini ja lautaselleni. Lintuhan ei erikseen virtsaa, vaan sen uloste sisältää sekä pissaa että kakkaa. Ja vaikuttaa siltä, että tämä lokki on pidätellyt koko päivän juuri tätä tilaisuutta varten. Katson samentunutta viiniäni ja kellertävässä nesteessä lilluvaa kalafileetäni. Rannalta, kalavajan terassilta, alkaa kuulua melankolista haitarimusiikkia. Hetken päästä siihen yhtyy hieman ylempää kuuluva viulu. Lainaan Keihäsen lasia, nostan maljan, ja juon sen tyhjäksi. Skål.
LUE MYÖS
-
Jantun lokikirja: Saaristomeren 10 parasta satamaa – Jurmo 10/10
Jantun lokikirja: Saaristomeren 10 parasta satamaa – Jurmo 10/10 -
Jantun lokikirja: Saaristomeren 10 parasta satamaa – Utö 9/10
Jantun lokikirja: Saaristomeren 10 parasta satamaa – Utö 9/10 -
Jantun lokikirja: Saaristomeren 10 parasta satamaa – Seglinge 8/10
Jantun lokikirja: Saaristomeren 10 parasta satamaa – Seglinge 8/10 -
Jantun lokikirja – Saaristomeren 10 parasta satamaa: Helsingholmen
Jantun lokikirja – Saaristomeren 10 parasta satamaa: Helsingholmen -
Jantun lokikirja – Saaristomeren 10 parasta satamaa: Rödhamn 5/10
Jantun lokikirja – Saaristomeren 10 parasta satamaa: Rödhamn 5/10 -
Jantun lokikirja - Saaristomeren 10 parasta satamaa: Elisaari 4/10
Jantun lokikirja - Saaristomeren 10 parasta satamaa: Elisaari 4/10
-
Silver Seahawk Cabin: Saariston kestävä moniottelija – Alumiinin voimaa ja hytin mukavuutta
KoeajotSilver Seahawk Cabin: Saariston kestävä moniottelija – Alumiinin voimaa ja hytin mukavuuttaKoeajot -23.06.2026 -
Silver Raptor ST – Katettu weekender täynnä tunnelmaa
KoeajotSilver Raptor ST – Katettu weekender täynnä tunnelmaaKoeajot -13.08.2025 -
Silver Hawk BRX – Klassikon uusi täysalumiininen luku alkaa
KoeajotSilver Hawk BRX – Klassikon uusi täysalumiininen luku alkaaKoeajot -04.08.2025
-
Omavalmiste
LoviisaOmavalmiste
1 000 € -
Majava 1000
InkooMajava 1000
1 800 € -
Betanet Lagoon
MikkeliBetanet Lagoon
1 900 € -
AKU 2500 VT-P
EspooAKU 2500 VT-P
2 850 € -
Majava VT 1000 J LJ CLASSIC
HelsinkiMajava VT 1000 J LJ CLASSIC
1 890 € -
AKU BP1800-LB
AsikkalaAKU BP1800-LB
3 490 €
LUETUIMMAT
-
Petteri Orpon toinen sotku nostaa päätään eduskunnassa – Suora lähetys käynnissä
Petteri Orpon toinen sotku nostaa päätään eduskunnassa – Suora lähetys käynnissä -
Venäjän harjoituksesta kohu: Sotalaiva avasi tulen Englannin kanaalissa
Venäjän harjoituksesta kohu: Sotalaiva avasi tulen Englannin kanaalissa -
12-vuotias poika kuoli nokkakolarissa – Toiselle alaikäiselle vakavat vammat
12-vuotias poika kuoli nokkakolarissa – Toiselle alaikäiselle vakavat vammat -
Jan Vapaavuori eroaa
Jan Vapaavuori eroaa -
Kokoomuspomo mainitsi Uniperin – Sali räjähti
Kokoomuspomo mainitsi Uniperin – Sali räjähti -
Välikohtaus eduskunnassa: Tämä Petteri Orpon lausahdus oli oppositiolle liikaa
Välikohtaus eduskunnassa: Tämä Petteri Orpon lausahdus oli oppositiolle liikaa -
Yli 100 rivitaloasuntoa tuhoutui Norjan jättipalossa – Lohduton video näyttää laajuuden
Yli 100 rivitaloasuntoa tuhoutui Norjan jättipalossa – Lohduton video näyttää laajuuden -
Massamurhaaja elää vankilassa kuin ”hemmoteltu kakara” – Katso kuvat
Massamurhaaja elää vankilassa kuin ”hemmoteltu kakara” – Katso kuvat

